Otázky s vecným pojmom: Samozdanenie pri DPH

počet otázok s vecným pojmom : 78



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Samozdanenie pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ

ID77 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ak slovenský platiteľ prizná daň z nadobudnutého tovaru z iného členského štátu EÚ, následne uplatní odpočítanie tejto dane je to „samozdanenie"?

Samozdanenie a miesto dodania služby

ID124 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Český dodávateľ s českým daňovým identifikačným číslom (DIČ) v Čechách opravoval hnuteľný majetok – kontajner slovenskej spoločnosti. Na faktúre je uvedená DPH v sume 0. Kto v tomto prípade zdaňuje, ide o samozdanenie v Slovenskej republike?

DPH na tovar kúpený v Českej republike

ID129 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ kúpil v Českej republike použitý dopravný prostriedok – náves kogel, bez DPH. Je potrebné zaplatiť DPH v tuzemsku alebo samozdaniť?

Novela zákona o DPH a § 69

ID1338 | | Ing. Zdenka Jablonková

Súdny exekútor v rámci dražby nehnuteľnosti predá nehnuteľnosť vo vlastníctve povinného - platiteľa dane. Nehnuteľnosť je jeden rok od prvej kolaudácie, čiže ide o novú nehnuteľnosť, podlieha dani a nie je oslobodená od dane. Podľa schválenej novely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „novela“)  s účinnosťou od 1.10.2012 by sa malo uskutočniť „tuzemské samozdanenie“ – DPH by mal odviesť vydražiteľ, čiže kupujúci, ktorý nehnuteľnosť kúpil. Vydražiteľ na dražbe zaplatí súdnemu exekútorovi kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Podľa znaleckého posudku je to cena, vrátane DPH. Predaj nehnuteľnosti podlieha schváleniu príklepu súdom. Exekútor nemá povinnosť odviesť DPH daňovému úradu, zákon mu to neprikazuje.

Má vydražiteľ – kupujúci zaplatiť DPH duplicitne daňovému úradu? Prvýkrát ju zaplatí na účet súdneho exekútora ako kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Aby mohol byť schválený príklep, musí byť kúpna cena zaplatená v plnej výške. Druhýkrát vtedy, ak má podľa novely urobiť samozdanenie, to znamená uplatniť daň na výstupe a súčasne na vstupe – čiže zaplatiť dvakrát? Má súdny exekútor povinnosť odviesť DPH daňovému úradu, resp.  má právo ponechať vydraženú sumu na uspokojenie vymáhanej pohľadávky pre oprávneného - veriteľov? Dražba nehnuteľnosti prebehne 30. 9. 2012, súd schválil príklep dňa 1. 10. 2012, kedy sa stalo rozhodnutie právoplatné a vykonateľné. Ako postupovať v takomto prípade? Kto má odviesť DPH? Podľa ktorého znenia zákona o DPH – účinného do 30. 9. 2012 – kedy platil DPH predávajúci, alebo účinného od 1.10.2012 – kedy platí daň kupujúci?

Dodanie stavby zahraničnou osobou a DPH

ID1146 | | Anna Danková

Česká stavebná spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná ako platiteľ DPH v SR, dodala slovenskej právnickej osobe-platiteľovi DPH na základe zmluvy o dielo stavbu. Stavba sa nachádza na území SR. Česká spoločnosť vystavila faktúru so slovenskou DPH a uviedla na nej slovenské IČ DPH. Slovenská spoločnosť si uplatnila právo na odpočet vyfakturovanej DPH. Je tento postup správny? Na ktorom riadku daňového priznania treba uviesť základ + DPH? Nevzťahuje sa na uvedené plnenie samozdanenie?

Riadok 23 daňového priznania k DPH

ID1460 | | Ing. Marián Drozd

Platiteľ dane prepočítava daň na vstupe koeficientom podľa § 50 zákona č. 222/2004 Z. z.  o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), t. j. ide pomerné odpočítanie dane. Keď odhliadne od samozdanenia a predpokladá, že v zdaňovacom období má len tuzemské vstupy, aké údaje dane na vstupe dáva do riadkov 21 a 23 daňového priznania k DPH? Bude na týchto riadkoch rovnaký údaj - daň na vstupe po prepočte koeficientom (pri zohľadnení troch skupín odpočítania dane alebo má byť na riadku 23 daň na vstupe pred prepočtom a na riadku 21 po prepočte koeficientom?

Miesto dodania pri skladovacích službách

ID1246 | | Ing. Zdenka Jablonková

Slovenská obchodná spoločnosť - platiteľ DPH na Slovensku, ale zároveň je zaregistrovaná pre DPH aj Českej republike skladuje svoj tovar na území ČR. Tento tovar je určený na predaj v ČR. Skladovacie služby jej poskytuje česká spoločnosť zaregistrovaná pre DPH v ČR. Kde je miesto dodania skladovacích služieb? Je česká spoločnosť povinná vystaviť faktúru slovenskému odberateľovi s jeho českým IČ DPH a českou DPH alebo so slovenským IČ DPH, a v tom prípade slovenská spoločnosť vykoná samozdanenie na Slovensku?

 

DPH pri dovoze auta - samozdanenie

ID1810 | | Ing. Peter Furmaník

Ako a či vôbec je treba uplatňovať samozdanenie DPH, ak slovenská FO - neplatiteľ DPH kupuje auto od FO v Nemecku, tiež neplatitela DPH?

Predavková platba a daň z pridanej hodnoty, následne odstúpenie od zmluvy

ID2552 | | Ing. Anton Kolembus

V mesiaci september 2014 sme uhradili preddavkovú faktúru do ČR, ktorá bola vystavená na 100 % hodnotu preddavku za dodanie komponenta stroja. Po preskúmaní okolností sme v tom čase zistili, že ide o náhradný diel k stroju, ktorý česká spoločnosť testovala na ich stroji v ČR, o dodanie ktorého v prípade úspešného testovania by sme mali záujem (šlo by o dodanie celého stroja vrátane montáže). V predbežnej cenovej ponuke na dodávku stroja s montážou bolo uvedené, že o hodnotu komponenta (ktorý bol uhradený v septembri 2014) sa poníži cena stroja k úhrade pri odovzdaní stroja do prevádzky. Na základe rozsudku ESD C-419-02 (BUPA) sme sa rozhodli aplikovať samozdanenie až z celkovej hodnoty faktúry za dodanie stroja po jeho inštalácii a na zálohovú platbu na účely DPH vôbec neprihliadať. - V septembri 2015 sme odstúpili od zmluvy s českou spoločnosťou. Ako postupovať z hľadiska DPH pri komponente (golier)?

Registrácia zahraničnej osoby

ID4131 | | Ing. Marián Drozd

Je daná CZ sro A (Platiteľ v CZ), ktorá fakturuje tovar CZ sro B (Platiteľ v CZ), následne spoločnosť B fakturuje tovar CZ sro C (Platiteľ v CZ). Spoločnosť C je organizátorom súťaže na Slovensku, kde výhrami sú vecné výhry (tovar, napr. televízor) a dávajú ich výhercom (Slovenským FO). Spoločnosť A prepravuje tovar priamo k slovenským výhercom. Spoločnosť C fakturuje organizovanie tejto súťaže ako celok srbskej spoločnosti (službu). Toto sa slovenskej DPH netýka. Spoločnosť A má oslobodiť tovar (ekvivalent nášho § 43), následne spoločnosť B by sa mala registrovať (§ 5) na Slovensku z titulu nadobudnutia tovaru a tovar samozdaniť. Pôjde o oneskorenú registráciu, lebo dodanie bolo v 02 a 03/2022. Ale v rámci obdobia oneskorenia sa tiež dá samozdaniť nadobudnutie tovaru, však? Následne spoločnosť B fakturuje tovar so slovenskou DPH spoločnosti C (§ 69 ods. 1) Druhá otázka je, že spoločnosť C by sa neregistrovala podľa § 5 na DPH na Slovensku, tiež by DPH neodpočítala (nenárokovala naspäť), a tým pádom sme v § 8 ods. 3, t. j. pri bezodplatnom odovzdaní výhry nemusí odviesť DPH na Slovensku. Je tento postup správny?