Otázky s vecným pojmom: Pohonné látky

počet otázok s vecným pojmom : 60



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Spotreba PHM

ID87 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - živnostník používa osobné motorové vozidlo výlučne na jazdy v meste. Ročne najazdí približne 4 000 km. V technickom preukaze je uvedená len jedna spotreba paliva, a to 5,9 l/100km. Toto je kombinovaná spotreba, ktorá sa pri jazde v meste nedá dodržať.

Môže podnikateľ internou smernicou navýšiť spotrebu podľa skutočného stavu, napr. o 20 %, alebo sa musí držať spotreby uvedenej v technickom preukaze?

Použitie vlastného motorového vozidla SZČO

ID398 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podľa § 19 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu.

Môže si SZČO uplatňovať náhradu za pohonné látky (PHL) v prípade, že doklad z ERP nemá (resp. má jeden doklad na mesiac)? Je možnosť v súlade so znením zákona „podľa cien platných v čase ich nákupu" si napr. uplatniť cenu PHL zo štatistického úradu, ktorý umožňuje § 7 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách? V prípade, že si náhrady za PHL nemôže uplatniť, má možnosť si uplatniť základnú náhradu na km (napr. 100 km x 0,183)?

Platba kartou a nárok na odpočítanie DPH

ID1461 | | Ing. Anton Kolembus

Konateľ (alebo zamestnanec) platí za firemné výdavky (PHL, kancelárske potreby, atď.) súkromnou platobnou kartou. Následne si výdavok preplatí vo firemnej pokladnici. Otázka znie, či možno z takéhoto dokladu (ktorý však spĺňa všetky náležitosti na odpočítanie DPH) odpočítať daň.

Paušálny výdavok na pohonné hmoty a DPH

ID144 | | Ing. Zdenka Jablonková

Aký je spôsob preukazovania spotreby pohonných hmôt z titulu DPH v prípade uplatňovania 80 % paušálnych výdavkov? Je nevyhnutné viesť knihy jázd?

Výdavok za umytie automobilu a pokuta za prekročenie rýchlosti ako neuznaný výdavok

ID747 | | Ing. Ľubica Minková

Zamestnanec po dohode so zamestnávateľom používa pri pracovnej ceste konanej len v Bratislave súkromné vozidlo. Za jeden mesiac najazdil 1 650 km. V technickom preukaze vozidla je uvedená spotreba pohonných látok (ďalej len „PHL") na 100 km len podľa normy Európskej hospodárskej komisie (ďalej len „EHK"), ktorá je pre mesto 7,4 l, pri rýchlosti 90 km/hod. 5,5 l a pri rýchlosti 120 km/hod. 7,5 l. Spotreba PHL výrazne nezodpovedala skutočnej spotrebe a zamestnanec preukázal spotrebu pre mesto 8,88 l/100 km, a to dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie. Zamestnanec preukázal cenu PHL v deň nástupu na pracovnú cestu dokladom o kúpe, ktorá bola 1,31 €.

Nákup PHL v Českej republike

ID755 | | Ing. Jarmila Strählová

Podnikateľ  - platiteľ  DPH tankoval v septembri tohto roku, t. j. 2011, trikrát PHL v Českej republike. Ako možno zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve tieto výdavky, keď podnikateľ  nepožiadal o vrátenie DPH? NIe je mi jasný § 19 ods. 3 a 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Čítala som aj o určitých limitoch? Môžete mi to vysvetliť?

Vyúčtovanie nákladov na pracovnú cestu pri použití súkromného vozidla

ID771 | | Ing. Ľubica Minková

Zamestnanec po dohode so zamestnávateľom použil pri pracovnej ceste z Bratislavy do Košíc súkromné vozidlo s prívesom a na pracovnej ceste najazdil 900 km, pričom všetky kilometre boli najazdené v režime mimo mesto. Z podmienok pracovnej cesty pre zamestnanca vyplýva, že súkromné vozidlo s prívesom nemá používať na výkon práce počas trvania pracovnej cesty v Košiciach. V technickom preukaze vozidla je uvedená spotreba PHL na 100 km podľa normy EHK, ktorá je pre mesto 7,4 l, pre rýchlosť 90 km/hod. 5,5 l a pre rýchlosť 120 km/hod. 7,5 l. Priemerná spotreba PHL 6,8 l/100 km [(7,4+5,5+7,5) / 3 =6,8 l]. Zamestnanec preukázal cenu PHL v deň nástupu na pracovnú cestu dokladom o kúpe, ktorá bola 1,31 €.

Zahraničná DPH

ID3482 | | Ing. Marián Drozd

V pokladnici máme 3 tankovania v Nemecku – do osobného auta. Slovenské tankovania účtujeme na 111/211, 343/211. Potom na základe mesačného výkazu o nákupe a spotrebe PHL ide táto PHL do nákladov - 501/111. Neviem však, čo teraz s tou zahraničnou DPH. Účtovať ju na účet 501 priamo v pokladnice, s nejakou inou analytikou? Resp., vôbec je nárok na vrátenie DPH z Nemecka pri PHL do osobných áut? (Ak dobre viem, tak napr. v Rakúsku nie je, Nemecko som ešte neriešila) Ak nie je, tak potom pravdepodobne celé tankovanie by mohlo ísť cez účet 111. 

Mandátna zmluva

ID1458 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť dočasne prijala šoféra  na základe mandátnej zmluvy, má živnostenský list na poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla. Nákladné vozidlo je v obchodnom majetku firmy, všetky náklady a výnosy pri prepravách znáša firma, šofér jej vystaví mesačne faktúru. Môže byť takýto pracovný vzťah na základe mandátnej zmluvy? Môže spoločnosť dať do nákladov  aj pohonné látky, ktorú za firmu zaplatí  šofér zo svojej súkromnej karty?

Paušál 80 % pri aute

ID3600 | | Ing. Anton Kolembus

Podnikateľ (s. r. o.) sa rozhodne, že pri uplatňovaní daňových výdavkov z PHL bude uplatňovať výdavky vo výške 80 %, bez vedenia knihy jázd. Na ostatné náklady súvisiace s prevádzkou auta toto nemá vplyv. Ale ako je to so samotným odpisom auta (nakoľko v zákone je aj klauzula o používaní majetku, ktorý by mohol byť aj osobného charakteru a vtedy zákon hovorí o uplatnení 80 % do daňových nákladov). Odpisovať naďalej môžeme vo výške 100 %?