Otázky s vecným pojmom: Odpočítanie DPH

počet otázok s vecným pojmom : 120



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Súčasť obstarávacej ceny hmotného majetku

ID1448 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť - platiteľ DPH kúpila nehnuteľnosť - byt za účelom prenájmu ďalším subjektom. Túto nehnuteľnosť chce najskôr zrekonštruovať a následne začať prenajímať. Obstarávaciu cenu zaúčtovala na účet 042 Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Uvedenú nehnuteľnosť zatiaľ nezaradila do používania z dôvodu plánovanej rekonštrukcie. Rekonštrukcia sa zatiaľ nezačala uskutočňovať. Avšak je potrebné platiť mesačné splátky - poplatky Bytermu, elektrické energie, atď.. Vzhľadom na to, že spoločnosť vie, že v budúcnosti bude poskytovať prenájom súkromným osobám - nepodnikateľom, čiže nie zdaniteľným osobám, DPH na vstupe si neuplatňuje, keďže aj príjem v budúcnosti bude oslobodený od DPH. Treba účtovať zvlášť cenu bez DPH za spotrebu energie na účet 502 a zvlášť cenu DPH na účet 502, alebo sa môže celá suma vrátane DPH zaúčtovať jednou sumou na účet 502 - spotreba elektrickej energie? Je spotreba elektrickej energie k tejto nehnuteľnosti uznaná za daňový výdavok alebo je súčasťou obstarávacej ceny nehnuteľnosti, keďže táto nehnuteľnosť nie je zatiaľ zaradená do používania?

Predaj automobilu a DPH

ID1442 | | Ing. Jozef Pohlod

Som živnostník - platiteľ DPH a do svojho obchodného majetku som si v roku 2007 zahrnul kúpu osobného ojazdeného motorového vozidla. Ojazdené osobné motorové vozidlo som kúpil v autobazáre, ktorý uplatnil pri predaji osobitnú úpravu uplatňovania dane podľa § 66 zákona č. 222/2004 Z. Z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). V roku 2012 som sa rozhodol toto osobné ojazdené motorové vozidlo predať. Ako mám postupovať pri jeho predaji?  Vznikne mi daňová povinnosť pri dodaní predmetného ojazdeného vozidla podľa § 19 ods.1 zákona o DPH? Nie som obchodníkom s ojazdenými autami.

Vznik daňovej povinnosti

ID1431 | | Anna Danková

Spoločnosť je mesačným platiteľom DPH. Český dodávateľ odovzdal prepravcovi tovar dňa 26. 6. 2012. V ten istý deň vystavil aj faktúru. Tovar slovenská spoločnosť prevzala  29. 6. 2012. Faktúra za predaj tovarubola doručená až 27. 7. 2012:

  • Kedy vznikla daňová povinnosť?
  • V ktorom zdaňovacom období si možno uplatniť nárok na odpočítanie dane?

 

Lízing a odpočítanie DPH

ID1429 | | Anna Danková

Naša spoločnosť predčasne splatila lízingové splátky. Lízing trvá do marca 2013 a spoločnosť v auguste 2012 doplatila zvyšné splátky. Môže si spoločnosť z týchto naraz zaplatených splátok uplatniť aj odpočítanie DPH?

 

Uplatnenie DPH z nákupu pohonných látok

ID1427 | | Ing. Iveta Kolenová

Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným využíva vlastné vozidlo na služobné účely. Spoločnosť mu prepláca spotrebu pohonných látok a základnú sadzbu náhrady za počet ubehnutých kilometrov. Môže si spoločnosť, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty, uplatniť z nákupu pohonných látok DPH?

Úprava základu dane

ID1425 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť je platiteľ DPH a uplatnila si  odpočítanie DPH pri kúpe nehnuteľnosti. Vtedy vykonávala činnosti, ktoré neboli oslobodené od DPH. Nehnuteľnosť kúpila v roku 2010. V roku 2012 vykonáva činnosti, ktoré sú oslobodené od DPH. Ako bude postupovať pri úprave základu dane v tomto roku a ako v nasledujúcich?

Uchovávanie dokladov

ID1418 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podľa registratúrneho plánu a poriadku spoločnosti sa majú bankové výpisy uchovávať 5 rokov a potom sa môžu skartovať. Na niektorých výpisoch sú ale úhrady bankovou kartou, kde si spoločnosť  uplatňovala odpočítanie DPH (napr. za nákup PHM). Mali by byť tieto výpisy aj s dokladmi z elektronickej registračnej pokladnice uchovávané 10 rokov, tak ako je to uvedené v § 76  zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Spoločnosť, ktorá sa stará o archív, ale tvrdí, že to nie je potrebné a môžu sa dané bankové výpisy skartovať. Na prípadnú daňovú kontrolu má potom slúžiť dokument zo Štátneho archívu, ktorý skartáciu schváli. Nie je to ale je v rozpore so zákonom o DPH?

Predaj nehnuteľnosti a DPH

ID1374 | | Ing. Anton Kolembus

Spoločnosť s ručením obmedzeným kúpila v auguste 2006 nehnuteľnosť, ktorú jej predávajúci vyfakturoval s daňou z pridanej hodnoty. Obstarávacia cena bez DPH bola 390 000 Sk a 19% DPH predstavovala čiastku 74 100 SK. V auguste 2012 sa firma rozhodla nehnuteľnosť predať a keďže dodanie spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane podľa § 38 zákona č. 222/2004 Z. z.  o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), vystavila kupujúcemu faktúru bez DPH. Má spoločnosť povinnosť dodatočne upraviť odpočítanú daň na vstupe podľa § 54 zákona o DPH?

Nárok na odpočítanie za poskytnuté služby týkajúce sa cenných papierov

ID1410 | | Ing. Zdenka Jablonková

Môžeme si nárokovať odpočítanie DPH v zmysle § 49 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)  z faktúr zaslaných Centrálnym depozitárom cenných papierov SR, ktorý nám fakturuje ako majiteľovi cennných papierov  za služby, napr. za vyžiadanie zaslanie zoznamu majiteľov cenných papierov, výpis z registra emitentov, poplatok za vedenie účtu majiteľa cenných papierov,  a pod. s DPH?

Nákup automobilu z ČR

ID1346 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ak podnikateľ - platiteľ DPH, kúpi automobil z členskej krajiny EÚ (napr. Českej republiky), bude mu automobil dodaný bez DPH a on vykoná v SR tzv. samozdanenie? Vyplývajú z kúpy automobilu v zahraničí ešte nejaké iné povinnosti?