Otázky s vecným pojmom: Daňové priznanie

počet otázok s vecným pojmom : 245



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Storno FA z pohľadu DPH

ID2405 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

V praxi sa nám vyskytujú prípady, že musíme interne stornovať vystavenú faktúru za tovar z dôvodu napr. nesprávnych identifikačných údajov alebo fakturantka príde na to, že dala zlú cenu, tak FA vystornuje dobropisom a následne vystaví správnu faktúru (faktúra ešte nebola odoslaná k zákazníkovi) s tým istým dátumom. Máme považovať storno FA za opravnú faktúru a uvádzať ju v daňovom priznaní na riadkoch 26 a 27? Alebo tieto interné storná FA s následným vystavením novej FA uvádzať v daňovom priznaní na riadkoch 03 a 04? Alebo všetky dobropisy uvádzať v daňovom priznaní na riadku 26 a 27? V kontrolnom výkaze ich uvádzať v C1?

Odpustenie dlhu v jednoosobovej s. r. o.

ID2399 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Jednoosobová s. r. o. požičala finančné prostriedky bezúročne (je v postavení veriteľa) svojmu spoločníkovi. Na základe rozhodnutia jediného spoločníka sa rozhodol, že si finančné prostriedky odpustí - Odpustenie dlhu. Vznikne spoločníkovi, ktorý si sám sebe odpustil dlh, záväzok voči štátnemu rozpočtu, ak sa uvedené odpustenie dlhu odpíše cez účet 546, ktorý sa v daňovom priznaní pripočíta. V § 17 sme nenašli žiadne obmedzenie z tohoto titulu.

Nepodanie čiastkového priznania na zánik daňovej povinnosti

ID2386 | | Klára Klabníková

Keď daňovník nepodal čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti (zaniká celá daňová povinnosť) - nový vlastník (daňovník) podal priznanie k dani z nehnuteľností ..., má ho na podanie čiastkového priznania na zánik daňovej povinnosti správca dane vyzvať? Za nepodanie čiastkového priznania na zánik daňovej povinnosti dopúšťa sa daňovník správneho deliktu [§ 154 zákona č. 563/2009 Z. z. zákona o správe daní (daňový poriadok) v z. n. p.]? Má správca dane v takomto prípade uložiť pokutu [§ 155 ods. 1 písm. a) prvého bodu prípadne podľa § 1 písm. a) tretieho bodu] v zmysle uvedeného zákona?

Zlúčenie spoločností s.r.o. a podanie DP na DPH

ID2395 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť Alfa, s. r. o. - mesačný platiteľ DPH, sa zlúčila so spoločnosťou Beta, s. r. o. - mesačný platiteľ DPH, dňa 15. 2. (rozhodný deň), tzn. spoločnosť Alfa, s. r. o., bola zrušená bez likvidácie a jej právnym nástupcom je Beta, s. r. o. Ako, kto, kedy a za ktoré konkrétne dni mesiaca február sa podáva daňové priznanie na DPH za zdaňovacie obdobie február za spoločnosť Alfa, s. r. o.? Podá ho ešte spoločnosť Alfa, s. r. o. za obdobie od 1. 2. do 14. 2. alebo spoločnosť Beta, s. r. o. za obdobie od 1. 2. do 14. 2. za spoločnosť Alfa, s. r. o. osobitne a potom za celý február za seba (dve DP) alebo spoločnosť Beta, s. r. o. podá jedno DP za február, v rámci ktorého budú zahrnuté všetky plnenia spoločnosti Alfa, s. r. o. od 1. 2. do 14. 2. a zároveň všetky plnenia spoločnosti Beta, s. r. o. za celý február?

Daňové priznanie PO - časť III. - tabuľka B

ID2389 | | Ing. Lucia Vanková

Prosím Vás o odborný názor ako správne vyplniť Daňové priznanie PO, konkrétne III. Časť – Tabuľka B – Odpisy hmotného majetku – riadok 4 – Pomerná časť z ročného odpisu neuplatnená v prvom roku odpisovania, konkrétne: Spoločnosť v roku 2014 obstarala motorové vozidlo, ktoré bolo zaradené do majetku v mesiaci 11/2014, to znamená že daňové odpisy si môže uplatniť iba za mesiace 11/2014 a 12/2014. Účtovná jednotka sa, ale rozhodla prerušiť daňové odpisy pri tomto majetku.

1. Aká čiastka sa uvedie do riadku 4 – Pomerná časť z ročného odpisu neuplatnená v prvom roku – uvedie sa tam čiastka za mesiace 01/2014 až 10/2014 alebo sa tam uvedie čiastka za 12 mesiacov nakoľko sa odpisovanie prerušilo už v prvom roku?

2. Uvádza sa v tomto riadku iba pomerná časť z ročného odpisu neuplatneného v prvom roku majetku, ktorý sme zaradili do majetku v roku 2014 alebo sem napočítam všetky pomerné časti neuplatneného odpisu aj za predchádzajúce roky (napr. pripočítam sem aj pomernú časť neuplatneného odpisu, ktorý sme zaradili do majetku 05/2013)?

Oprava chýb minulých období

ID2375 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva vykázala v daňovom priznaní za rok 2013 kladný základ dane, v ktorom boli zahrnuté vyššie výnosy, ktoré boli nesprávne zaúčtované. Daňovníkovi nevznikla za toto zdaňovacie obdobie daňová povinnosť z dôvodu uplatnenia odpočtu straty. V roku 2014 po zistení chyby účtovná jednotka zaúčtovala opravu výnosov. Môže si v tomto prípade uplatniť postup podľa § 17 ods. 29 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP"), teda neupravovať základ dane za rok 2014 o ponížené výnosy a nepodať dodatočné daňové priznanie za rok 2013? (V uvedenom prípade je splnená podmienka, že daňovník za rok 2013 zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy a z toho dôvodu vykázal vyšší základ dane, ale neodviedol vyššiu daň tak ako ustanovuje § 17 ods. 29, lebo si odpočítal stratu predchádzajúcich období do výšky základu dane).

Zrazená daň z úrokov na zahraničnom bežnom účte

ID2376 | | Ing. Anton Kolembus

Slovenská s.r.o. (bez prevádzkarne v zahraničí) má založený bežný účet v banke v Bulharsku. Banka mesačne pripíše na účet úroky a zároveň z nich strhne daň. Ako sa táto daň účtuje? Uvádza sa prijatý úrok do daňového priznania dani z príjmu? Vyplývajú nám prípadne iné povinnosti?

Refakturácia poštovného a DPH

ID2335 | | Vladimír Bartoš

Spoločnosť sa zaoberá predajom tovaru prostredníctvom internetu. Tovar zasiela odberateľom na dobierku. Na faktúre vyfakturuje i poštovné. Je toto poštovné plnením odosielajúcej spoločnosti z hľadiska DPH? Má sumu poštovného zaťažiť daňou z pridanej hodnoty? Alebo môže túto sumu fakturovať bez DPH? Ak môže sumu fakturovať bez DPH, uvádza toto plnenie do priznania k DPH?

Registrácia DPH podľa § 7 a 7a

ID2316 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská spoločnosť sa zaregistrovala za platiteľa DPH na Slovensku podľa § 7 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH. Nadobúda tovar a prijíma služby bez DPH z iného členského štátu, ktorý zdaňuje na Slovensku. Ako správne vyplniť daňové priznanie k DPH? Čo v prípade, že tovar, ktorý nakúpila z iného ČŠ bude reklamovať? Má nárok na vrátenie DPH, teda odpočítanie DPH na Slovensku už zdaneného tovaru slovenskou DPH? Ako to správne vykázať v daňovom priznaní? Čo ak slovenská spoločnosť nie je registrovaná na Slovensku za platiteľa DPH a príjme službu (reklamu) od zahraničnej osoby (Facebook) má povinnosť sa registrovať pred prijatím služby podľa § 7a, alebo stačí podať iba daňové priznanie k DPH? Ak nemá povinnosť, ako správne vyplniť daňové priznanie?

kurzové rozdiely

ID2264 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Naša spoločnosť ma prevádzku a združenie v ČR. Okrem účtovania firmy na Slovensku priebežne účtujem aj faktúry, účet v ČR súvisiace s prevádzkou a združením, s čím mi vznikajú kurzové rozdiely, keďže je tam prepočet CZK na EUR. Tieto kurzové rozdiely však nie sú v ČR na prevádzke ani zdužení. Ďaňové priznanie za združenie a prevádzku sa podáva v ČR. Takže, čo s tými kurzovými rozdielmi, má ich vôbec znášať firma na Slovensku?