Aktuálna téma

Odpočítanie daňovej straty podaním dodatočného daňového priznania

Článok je zameraný na možnosti odpočítania, resp. umorovania daňovej straty dodatočne, a to podaním dodatočného daňového priznania za zdaňovacie obdobie, za ktoré si daňovník neodpočítal daňovú stratu v riadnom daňovom priznaní, v ktorom vykázal základ dane. Ide o základ dane, z ktorého si dovtedy neodpočítanú daňovú stratu alebo jej pomernú časť mohol odpočítať.

Podanie dodatočného daňového priznania upravuje zákon č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení iných zákonov v z. n. p. (ďalej len "daňový poriadok") a je upravené v cit. zákone  v § 16 - Opravné daňové priznanie a dodatočné daňové priznanie.
Už z názvu tohto ustanovenia vyplýva, že ustanovenie upravuje podanie:
  • opravného daňového priznania, ktoré sa podáva pred uplynutím zákonnej lehoty na podanie (riadneho) daňového priznania,
  • dodatočného daňového priznania, ktoré sa podáva po uplynutí ustanovenej lehoty na podanie (riadneho) daňového priznania podľa § 49 ods. 2 alebo ods. 3 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP"), ak ide o daňové priznanie k dani z príjmov.
Podľa  § 16 ods. 4 daňového poriadkuje daňový subjekt oprávnený podať dodatočné daňové priznanie.
Oprávnenosť alebo možnosť (nie povinnosť) podať dodatočné daňové priznanie (ďalej len "DDP") sa vzťahuje na prípady, ak daňový subjekt zistí, že:
  • daň uvedená v podanom daňovom priznaní má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší,
  • daň má byť nižšia, ak bola správcom dane vyrubená,
  • daňové priznanie neobsahuje správne údaje alebo
  • daňová strata je vyššia, ako bola uvedená v daňovom priznaní.

Čo znamená "oprávnenosť" podať DDP?

Oprávnenosť podať DDP znamená, že daňový subjekt sa môže rozhodnúť, či podá alebo nepodá dodatočné daňové priznanie na nižšiu daňovú povinnosť, než ktorú vykázal v (riadnom) daňovom priznaní. Túto oprávnenosť však nemusí využiť, t.j. nemá povinnosť podania DDP na nižšiu daňovú povinnosť. Ak aj v tomto prípade sa daňový subjekt rozhodne podať DDP, vyčíslený rozdiel medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní a sumou dane uvedenou v DDP predstavuje preplatok na dani. S týmto správca dane naloží ako s preplatkom podľa § 79 daňového poriadku, t.j. vráti túto sumu daňovému subjektu v ustanovenej lehote alebo tento preplatok na dani použije podľa § 55 ods. 6 a 7 daňového poriadku na úhradu nedoplatku na dani alebo pohľadávky, ktoré správca dane eviduje u tohto daňového subjektu. O tomto svojom konaní písomne upovedomí daňový subjekt.

Otázkou ostáva, či môže, resp. či je daňovník oprávnený podať DDP k dani z príjmov aj v prípade dodatočného odpočítania pomernej časti daňovej straty vykázanej za predchádzajúce zdaňovacie obdobia, ktoré si neuplatnil v súlade s § 30 ZDP v riadnom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobia bezprostredne nasledujúce po zdaňovacom období, za ktoré bola daňová strata vykázaná, a či správca dane bude toto DDP akceptovať. Odporúčame v časti DDP vyplniť aj tabuľku D - evidencia a odpočet straty v časti odpočet daňovej straty podľa § 30 ZDP za príslušné zdaňovacie obdobie.

Ust. § 16 ods. 4 daňového poriadku nevylučuje oprávnenosť podať DDP za zdaňovacie obdobie na nižšiu daňovú povinnosť z dôvodu dodatočne uplatneného odpočítania pomernej časti daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 a 2020 v období 2021 a 2022, za ktoré daňovník vykázal základ dane a odpočítanie daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 a 2020 si neuplatnil v riadnom daňovom priznaní podanom v ustanovenej lehote.

Spôsob odpočítania daňovej straty upravuje § 30 ZDP v platnom znení za zdaňovacie obdobie 2019 a za zdaňovacie obdobie 2020 v platnom znení v roku 2021.

Pri odpočítaní daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 (aj za 2018) sa postupuje podľa znenia § 30 ods. 1 ZDP platného do 31.12.2019. Podľa tohto ust. možno od základu dane vykázaného v daňovom priznaní k dani z príjmov v zdaňovacom období roku 2021 a 2022 odpočítať daňovú stratu vykázanú v zdaňovacom období 2019 vo výške jednej štvrtiny,  a to rovnomerne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich období počnúc obdobím bezprostredne nasledujúcim po tom, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná, t.j. jednu štvrtinu z daňovej straty vykázanú za zdaňovacie obdobie 2019. To znamená, že ak daňovníkovi nevznikne nárok na odpočet tejto starej daňovej straty z dôvodu, že nedosiahol dostatočnú výšku základu dane, alebo vykázal ďalšiu daňovú stratu, nárok na jej odpočítanie vo výške 1/4 mu zaniká, neprenáša sa pre odpočítanie do ďalších zdaňovacích období, za ktoré vykáže kladný základ dane.

Príklad na odpočítanie daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 podaním DDP

Daňovník vykázal daňovú stratu za  zdaňovacie obdobie 2019 vo výške 16 000 €, ktorú možno odpočítať rovnomerne po 1/4 počas štyroch rokov bezprostredne nasledujúcich zdaňovacích období, t.j. po 4 000 € počnúc rokom 2020, ak daňovník vykáže základ dane najmenej vo výške odpočítavanej sumy daňovej straty za každé zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po období 2019, počnúc rokom 2020 až 2023.

Keďže za zdaňovacie obdobie 2022 vykázal daňovník znova daňovú stratu, nemohol si odpočítať (prvú) štvrtinu daňovej straty vykázanej za obdobie 2019. Za zdaňovacie obdobie 2021 a 2022 už vykázal základ dane a mal možnosť si odpočítať po 1/4 daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 v období 2021 a 2022. Avšak v riadnom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie 2021 a ani za 2022 si daňovník neodpočítal zo základu dane po 1/4 daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019.

Uplatniť odpočítanie 1/4 daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 v období 2021 a za zdaňovacie obdobie 2022 je možné podaním DDP za obdobie 2021, v ktorom si daňovník uplatní odpočítanie už druhej 1/4 daňovej straty a podaním DDP za obdobie 2022 si daňovník uplatní tretiu 1/4 daňovej straty vykázanej za obdobie 2019.

Zároveň je potrebné uviesť, že daňovníkovi zaniká možnosť odpočítania jednej 1/4 daňovej straty vykázanej za obdobie 2019, nakoľko prvým bezprostredne nasledujúcim rokom, v ktorom bolo možné si odpočítať prvú štvrtinu daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2019 bolo obdobie 2020, za ktoré daňovník vykázal tiež daňovú stratu. Daňovník si môže ešte odpočítať dve štvrtiny daňovej straty vykázanej za obdobie 2019, a to podaním DDP za obdobie 2022 a v riadnom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie 2023, podanom v roku 2024, ak vykáže základ dane. Ak nevykáže daňovník základ dane za obdobie 2023, nárok na odpočítanie 1/4 daňovej straty vykázanej za obdobie 2019 mu zaniká.

Pri odpočítaní daňovej straty vykázanej za zdaňovacie obdobie 2020 sa už postupuje podľa znenia § 30 ods. 1 ZDP platného od 1.1.2021, prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2020.

Podľa tohto ustanovenia možno od základu dane vykázaného v daňovom priznaní k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2021 a 2022 odpočítať daňovú stratu vykázanú v období roku 2020 nerovnomerne počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich období, počnúc obdobím bezprostredne nasledujúcim po tom, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Daňovník si môže uplatniť odpočet daňovej straty 
najviac do výšky 50 % základu dane (čiastkového základu dane), ak nejde o mikrodaňovníka. Ak ide o mikrodaňovníka, tento si odpočíta sumu daňovej straty najviac do výšky základu dane.

Podľa týchto pravidiel možno umoriť daňovú stratu vykázanú najskôr za zdaňovacie obdobie začínajúce od 1.1.2020 a neskôr. Takto vykázaná daňová strata sa teda prvýkrát po novom odpočítava pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2021 a aj 2022. Je dôležité uviesť, že toto nerovnomerné odpočítanie daňovej straty znamená, že ak v jednom z piatich období daňovníkovi nevznikne nárok na odpočet straty kvôli nedostatočnej výške základu dane, o  odpočet tejto daňovej straty daňovník nepríde, teda nezanikne (ako tomu bolo do konca roku 2019), ale celá neumorená suma daňovej straty sa prenáša do ďalšieho obdobia, za ktoré vykáže daňovník základ dane, rovnako ako tomu bolo v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach do roku 2013.

(celý článok si môžete prečítať na www.daneauctovnictvo.sk)