Uplatňovanie paušálnych výdavkov na majetok osobnej potreby

ID2505 | | Ing. Marián Drozd | Vytvoriť záložku späť

1., Firma kúpi auto. Následne firma deklaruje vo vnútornej smernici nasledovné: auto používa výlučne (100 %) na podnikanie, § 19 ods. 2 l, bod 3 aplikuje len na účely zníženia administratívnej náročnosti, a že je zakázané používať motorové vozidlo na súkromné účely. V tomto prípade podľa nás § 19 ods. 2 l, bod 3 anuloval § 19 ods. 2 t,. Z hľadiska zákona o dani z príjmov (ZDP), okrem PHL (80 %), všetko by sme dali v 100 %-nej výške do daňových nákladov. Z hľadiska zákona o DPH, okrem PHL (80 %), zo všetkého by sme žiadali naspäť nadmerný odpočet v plnej výške. Má DÚ právo žiadať knihu jázd? Môže byť tento postup aplikovateľný?

2., Firma kúpi auto. Následne firma sa rozhodne, že odpočíta DPH len vo výške 80 % z ceny auta. Je pravda, že ZDP a zákon o DPH nie je na tejto úrovni prepojený, ale týmto sa podľa mňa priznám, že auto používam na súkromné účely vo výške 20 %. Takže už sme v § 19 ods. 2 t, zamestnancovi (konateľ, spoločník, zamestnanec) vzniká nepeňažný príjem na úrovni ZDP, ktorý by mal zdaniť. Z hľadiska zákona o dani z príjmov (ZDP), vrátane PHL (80 %), všetko by sme dali v 80 %-nej výške do daňových nákladov. Z hľadiska zákona o DPH, vrátane PHL (80 %), zo všetkého by sme žiadali naspäť nadmerný odpočet v 80 %-nej výške. V prípade PHL nevzniká potreba dvakrát odpočítať 80 %? Má DÚ právo žiadať knihu jázd? Má DÚ právo skúmať nepeňažný príjem na úrovni ZDP? Môže byť tento postup aplikovateľný?


Znenie odpovede je zobrazené len prihlásenému užívateľovi.

Prístup ku zneniu odpovede majú len predplatitelia.

Objednajte si predplatné a získajte tak prístup k databáze aktualizovaných odborných otázok a odpovedí od renomovaných autorov.


Diskusia (Počet komentárov: 0)

Zobraziť diskusiu Pridať komentár