Otázky s vecným pojmom: zamestnanec

počet otázok s vecným pojmom : 262



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Nárok na daňový bonus občana ČR

ID128 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Pracovníčka pracuje v spoločnosti na trvalý pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy (40 hodín týždenne), má české občianstvo, aj trvalý pobyt v Českej republike. Je vydatá za Slováka, ktorý je momentálne nezamestnaný, a má trvalý pobyt na Slovensku. Majú dve deti, ktoré majú české občianstvo, no chodia do slovenskej školy. Celá rodina býva na Slovensku v spoločnej domácnosti. Pracovníčka prostredníctvom „Vyhlásenia" požiadala od 1. apríla o daňový bonus na deti. Má na jeho uplatnenie nárok?

Mikrovlnná rúra ako daňový výdavok

ID127 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Možno nákup mikrovlnnej rúry považovať za daňový výdavok? Používajú ju zamestnanci, ktorí pracujú mimo sídla firmy (na tzv. týždňovkách).

Využitie sociálneho fondu

ID126 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

V roku 2009 spoločnosť zaplatila  faktúru za masáž pre svojich  zamestnancov. Na školení účtovníčka dostala informáciu, že si to firma môže uplatniť zo sociálneho fondu (keďže to zaplatila firma,  ale  v prípade, že uvedené lístky prinesú zamestnanci, ktorí si ich  zaplatili sami, na preplatenie, vtedy by sa nemohol použiť sociálny fond). Audítorka spoločnosti však tvrdí opak. Vraj sa na tieto účely sociálny fond nemôže použiť.  Je uvedená suma daňovo uznateľný  výdavok pre firmu alebo nie? Možno takýmto spôsobom uplatniť poskytnutia vianočných kolekcií alebo iných darčekov, vstupeniek a pod. pre zamestnancov?

Práceneschopnosť a doplnkové dôchodkové poistenie

ID125 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Vo firme sa stal pracovný úraz – dlhodobá záležitosť. Pracovník je práceneschopný asi 5 mesiacov, preto mu zamestnávateľ neprispieva na doplnkové dôchodkové poistenie. Pracovník sa príspevku domáha. Spoločnosť nemá so svojimi zamestnancami uzatvorenú kolektívnu zmluvu . Má spoločnosť povinnosť vyplatiť mu príspevok?

Výpočet priemerného hodinového zárobku

ID122 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločnosť prijala zamestnanca do hlavného pracovného pomeru od 1. 4. 2010. Aký bude jeho pravdepodobný priemerný hodinový zárobok pre pracovnoprávne účely, ak jeho hrubá mzda v pracovnej zmluve je 396,72 eur? Použili sme výpočet 396,72 / 176 (t. j. prac. fond za apríl) = 2,2541 eur zaokrúhlene. Je to správne a možno používať tento priemer po celý nasledujúci kvartál?

Nárok na zamestnaneckú prémiu

ID118 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Má zamestnanec nárok na alikvotnú časť zamestnaneckej prémie? V pracovnom pomere bol v spoločnosti od januára až do apríla (štyri mesiace). Potom pracoval cez Slovenskú pracovnú agentúru Materra s. r. o. ako ich zamestnanec. Táto agentúra ho zapožičala na dva mesiace na zaškolenie pracovníkov vo výrobe do Českej republiky. Mzdu dostával v eurách a diéty v českých korunách. Po ukončení zaškolenia (dva mesiace) bol s ním ukončený pracovný pomer. Do konca roka (šesť mesiacov) už bol evidovaný na úrade práce.

Výpočet priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky

ID113 | | Ing. Miroslav Mačuha

Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku pre účely dovolenky, ak zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou, zaradený v 1. stupni náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Treba priemerný dopočítať na úroveň mesačnej sadzby na hodinu?

Zamestnanec na skrátený pracovný čas a dovolenka

ID112 | | Ing. Miroslav Mačuha

Zamestnanec pracuje na skrátený pracovný čas 15 hodín týždenne. Je odmeňovaný mesačnou mzdou a zaradený do 1. stupňa náročnosti (administratívne práce), sviatky mu zamestnávateľ platí ako odpracované, nie priemernou hodinovou mzdou. Zamestnancovi vyšiel priemerný hodinový zárobok nižší, ako zákonom stanovená mesačná sadzba na hodinu. Do zamestnania nastúpil v novembri 2009. Ako postupovať pri výpočte priemerného hodinového zárobku zamestnanca, ak si zoberie dovolenku v januári 2010?

Cestovné náhrady ako daňový výdavok stálej prevádzkarne

ID111 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zahraničný kmeňový podnik, ktorý vysiela na Slovensko za prácou svojich českých zamestnancov, im vypláca cestovné náhrady podľa svojho domáceho predpisu, nie podľa slovenského zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. Mzdy týchto zamestnancov idú na ťarchu stálej prevádzkarne a podľa ustanovení „Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku" sa zdaňujú na Slovensku. Cestovné náhrady vyplácané podľa českého zákona o cestovných náhradách sú pre zahraničných zamestnancov na Slovensku predmetom dane z príjmu zo závislej činnosti a takisto sa zdaňujú. Možno tieto cestovné náhrady (ubytovanie, diéty), ktoré vypláca v zmysle domácich predpisov kmeňový podnik svojim vyslaným zamestnancom považovať za daňový výdavok stálej prevádzkarne podľa § 17 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ktorý ustanovuje, že do daňových výdavkov sa môžu zahrnúť aj náklady preukázateľne vynaložené zriaďovateľom stálej prevádzkarne na účely tejto stálej prevádzkarne?

Posudzovanie príjmov na účely zamestnaneckej prémie

ID97 | | Ing. Marcela Rabatinová, PhD.

Na splnenie podmienky zamestnaneckej prémie sa nezapočítava doba zamestnania na základe dohôd, ale pri samotnom výpočte alikvotnej časti zamestnaneckej prémie sa táto doba počíta? Zamestnanec pracoval 6 mesiacov v hlavnom pracovnom pomere a 1 mesiac na dohodu o pracovnej činnosti. Zamestnanecká prémia sa mu bude počítať len za 6 mesiacov alebo za 7 mesiacov?