Otázky s vecným pojmom: Základ dane

počet otázok s vecným pojmom : 116



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Ukončenie podnikania SZČO - podvojné účtovníctvo

ID1809 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Čo všetko je povinnosťou upraviť v základe dane pri ukončení podnikania SZČO účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva? Je možné zaevidovať platby na bankovom účte aj po dátume ukončenia podnikania, týkajúce sa vysporiadania otvorených pohľadávok a záväzkov, odvodov či daní? Ako postupovať v prípade, ak živnostník používal svoju budovu výlučne na podnikanie a riadne ju odpisoval, treba nejakým spôsobom vysporiadať zostatkovú hodnotu, prípadne odpisy, keďže budova dalej zostáva jemu, avšak nebude určená viac na podnikanie?

Poplatky inkasované bankou a DPH

ID1806 | | Ing. Zdenka Jablonková

Spoločnosť doručuje balíky na dobierku a prijímatelia balíkov platia aj platobnými kartami. Svojim zákazníkom pri fakturácii služieb fakturuje aj tieto poplatky za platbu kartou, ktoré banka účtuje ku každej platbe kartou. Fakturuje sa presná hodnota, ktorá je podložená bankovým výpisom. DPH sa nefakturuje, a to podľa  ust. § 22 ods.3. zákona č. 222/2004 Z. z.  o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Koeficient sa nepočíta.

Zásielkový predaj a neprevzatie tovaru

ID1754 | | Ing. Jozef Pohlod

Odberateľ si objednal cez e-shop tovar, ktorý mu bol spolu s daňovým dokladom (faktúrou) odoslaný kuriérskou spoločnosťou na dobierku. Odberateľ však tovar neprevzal . Tovar sa vrátil späť k dodávateľovi. Dodávateľ je platiteľ DPH. Má v takomto prípade dodávateľ vystaviť storno faktúru alebo doklad o oprave základu dane v zmysle § 25 zákona č.222/2004 Z. z. o DPH v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)?  Kedy vzniká daňová povinnosť pri vrátení tovaru z dôvodu neprevzatia? V prípade opravy základu dane podľa § 25 cit. zákona, resp. storna faktúry v cudzej mene sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti?

Oprava základu dane a DPH

ID1760 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Ak objednávka, ako aj dodávateľské faktúry za tovar z mesiaca apríl 2012 boli vystavené na IČ DPH SK a odoslanie tovaru končí v inom členskom štáte, ako je SR (napríklad v ČR ), má  spoločnosť  povinnosť  požiadať o opravu IČ DPH na faktúrach od dodávateľa, pod ktorým objednávala tovar a zaznamenať zmenu aj v účtovníctve? Ak áno, akým spôsobom majú byť zmeny vykonané ?

Akými dokladmi sa má spoločnosť preukázať, aby si mohla opraviť základ dane v zmysle § 17 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“)?  Čo v praxi znamená, že sa na opravu základu dane primerané vzťahuje § 25 cit. zákona.

Za ktoré zdaňovacie obdobie  ma právo spoločnosť opraviť základ dane?  Ak je mesačný platiteľ  DPH za obdobie apríl 2012,  alebo v mesiaci keď boli urobené zmeny k pôvodným dokladom napr. v decembri 2012 ? Alebo na opravu základu dane nie je potrebné opraviť pôvodné doklady, ale len preukázať priznanie a zaplatenie dane v štáte kde skončila preprava, napr. v septembri 2012 a v tomto mesiaci opraviť základ dane?

 

Bonus pri nákupe tovaru

ID1741 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť nakupuje tovar zo zahraničia. Na faktúre je uvedená splatnosť 60 dní a poznámka, že v prípade úhrady do 25 dní, spoločnosť získa bonus vo výške 2 %. Ako správne zaúčtovať tento bonus? Akú sumu brať ako základ pre DPH pri nadobudnutí tovaru  - sumu brutto, resp. sumu po rabate?

Čo v prípade, ak v čase podania daňového priznania k DPH ešte pre  spoločnosť  táto informácia nie je k dispozícii? Ak je faktúra napr. zo dňa 1. 4. 2013, vtedy je možnosť určiť, či bol rabat uplatnený v mesiaci apríl 2013, nakoľko 25 dní je ešte stále v mesiaci apríl. Ale ak je faktúra zo dňa 30. 4. 2013, 25-ty deň je 25. 5. 2013, daňové priznanie k DPH sa odovzdáva už okolo 20-teho, vtedy sa ešte nevie, či faktúra bude uhradená v normálnom čase splatnosti alebo v čase, pri ktorom prináleží skonto.

 

Úprava základu dane a záväzok

ID1717 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Obchodná spoločnosť si požičala 10 000 eur od spoločníka. Od splatnosti záväzku uplynula doba 36 mesiacov 31. 12. 2012. Je nutná aplikácia ust. § 17 ods. 27 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), v zmysle ktorého je nutné zvýšiť základ dane tejto spoločnosti v roku 2012 o výšku záväzku?

Goodwill a úprava základu dane

ID1705 | | Ing. Jozef Pohlod

Materská spoločnosť  A má 100 % podiel v dcérskej spoločnosti B, pričom sa tieto spoločnosti zlučujú tak, že dcérska spoločnosť zaniká a nástupníckou spoločnosťou je materská spoločnosť A. V účtovníctve pokračujúcej (materskej) spoločnosti bol doteraz zaúčtovaný dlhodobý finančný majetok na účte 061 (cena obstarania - 100 % podielu v spoločnosti B) v sume 10 000 eur.

Pri zlúčení vznikol tzv. goodwill, ktorý je definovaný ako kladný rozdiel medzi obstarávacou cenou a podielom obstarávateľa na reálnej hodnote obstaraného identifikovateľného majetku a záväzkov v deň obstarania.

Vlastné imanie spoločnosti B v reálnych cenách v uvedený deň bolo vo výške 3 000 eur. Vznikol teda kladný goodwill v sume 7 000 eur. Tento bol zaradený na účet 015. Spoločnosť sa rozhodla tento goodwil odpisovať 14 rokov lineárne.  Je ročný odpis vo výške 500 eur daňovým nákladom spoločnosti? Ako treba upravovať základ dane podľa § 17c ods. 3 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), cit. „...Spoločnosť zahrnuje goodwill až do jeho úplného zahrnutia, najdlhšie počas siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, najmenej vo výške jednej sedminy ročne 1/7 goodwillu je hodnota 1 000 eur...“ Ako treba výsledok hospodárenia upraviť ?

Predaj nehnuteľnosti a daň z príjmov

ID1697 | | Ing. Iveta Kolenová

Fyzická osoba darovala svojmu potomkovi pozemky, ktoré zdedila v priamom rade. V čase darovania by príjem z týchto pozemkov bol oslobodený od dane, nakoľko uplynulo 5 rokov vlastníctva pozemkov. Nový vlastník (potomok) tieto pozemky následne predá. Predaj z týchto pozemkov podlieha dani z príjmov. Na základe čoho si môže predávajúci znížiť základ dane? Čo môže uplatniť ako výdavky? Môže to byť suma, ktorá bola na základe dohody zmluvných strán deklarovaná v darovacej zmluve ako hodnota pozemkov? Môže to byť hodnota určená znaleckým posudkom?

Dodatočný súhrnný výkaz

ID1696 | | Ing. Marián Drozd

So zahraničným partnerom, ktorému spoločnosť dodáva tovar, má od minulého roku podpísanú zmluvu, z ktorej vyplýva, že za odobratý tovar za dohodnuté obdobie má nárok na vyplatenie bonusu. Dobropis vystavuje v mene spoločnosti zahraničný partner,  a spoločnosť ho následne vykazuje do súhrnného výkazu (mesačne). Napr. po skončení mesiaca január vystavil zahraničný partner doklad dňa 15. 2. (čiže do súhrnného výkazu sa dá vo februári, aj keď sa týka januára, v zmysle § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“). V marci 2013 sa podpísal so spätnou platnosťou od 1. 1. 2013 dodatok k tejto dohode, v ktorom bola dohodnutá vyššia sadzba za odobraté množstvo. Je potrebné podať dodatočný súhrnný výkaz a tiež opraviť údaje v daňovom priznaní k DPH na r. 15 a 16 za dané obdobie?

Zdaniteľné príjmy a daňový bonus

ID1654 | | Ing. Alena Benková

Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 96) a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50 = sumy podľa § 11 ods. 2 písmena a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. na riadku 95 uvádza nula. Prečo sa uvádza nula?