Otázky s vecným pojmom: Vklad

počet otázok s vecným pojmom : 21



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Peňažný vklad do základného imania v hotovosti

ID1798 | | Ing. Jozef Pohlod

Bola založená nová  spoločnosť s ručením obmedzeným. Spoločníci sú dvaja a každý z nich splatil peňažný vklad do základného imania vo výške  2 500 eur, čiže spolu 5 000 eur.  Peniaze boli vložené v hotovosti do rúk správcu vkladu, ktorým je jeden zo spoločníkov. Čiže celé základné imanie bolo splatené v hotovosti. Môže sa uvedená platba previesť prostredníctvom pokladnice v podvojnom účtovníctve?

Vklad spoločníka spoločnosti z účtovného hľadiska

ID1682 | | Ing. Jozef Pohlod

Fyzická osoba a spoločnosť A (s. r. o.) si založili novú spoločnosť B (s. r. o.).  Svoje obchodné podiely na základnom imaní spoločníci splatili hneď pri založení s.r.o.  Ako zaúčtovať účtovné prípady v spoločnosti A,  a v spoločnosti B vyplývajúce splatením obchodných podielov. Aké účtovné prípady môžu vzniknúť na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky spoločnosti B?) spoločníkovi A z podielu na základ imaní v spoločnosti B (a ako to zaúčtovať). Predpokladám nasledovné účtovné prípady:

Spoločnosť A

  1. Vznik obchodného podielu v spoločnosti B.
  2. Vznik záväzku zaplatiť obchodný podiel a zaplatenie obchodného podielu v spoločnosti B.
  3. Na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky) nárok na podiel zo zisku (prípadne uhradiť stratu).

Spoločnosť B

  1. Vznik obchodných podielov fyzickej osoby a spoločnosti A.
  2. Splatenie obchodných podielov spoločníkmi.
  3. Na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky?) vznik záväzku vyplatiť podiely na zisku (vznik pohľadávky voči spoločníkom uhradiť stratu).

Nepeňažný vklad podniku v pôvodných cenách

ID1644 | | Ing. Daniela Krištofíková, MBA

Pre daňové účely spoločnosť uskutočnila vklad podniku v pôvodných cenách (§ 17d  zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. – ďalej len „ZDP“). Ako budú v tejto súvislosti na účely prípravy daňového priznania oboch spoločností posudzované nasledovné skutočnosti na strane vkladateľa aj prijímateľa:

  • nedaňová opravná položka k majetku vytvorená vkladateľom, ak predmetný majetok bol prevzatý prijímateľom (súčasť nepeňažného vkladu),
  • nedaňové opravné položky k pohľadávkam tvorené v priebehu roku vkladateľom, ak predmetné pohľadávky prevzaté prijímateľom (súčasť nepeňažného vkladu),
  • nedaňové rezervy tvorené v priebehu roku vkladateľom, ak predmetné nedaňové rezervy boli prevzaté prijímateľom (súčasť nepeňažného vkladu).

Priebežné položky

ID1109 | | Ing. Dana Žňavová

Podnikateľský subjekt, účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva 31. 12. vložil na účet peňažné prostriedky, ale banka  to pripísala na účet až 1. 1. V starom  ani v novom roku sa tým pádom nevyrovnajú priebežné položky môže tam byť rozdiel?

Vymáhanie dane

ID942 | | Ing. Marta Mrvová

Daňovým dlžníkom dane z nehnuteľností za náhradnú pôdu, ktorá bola vydaná pôvodným vlastníkom a od ktorých ju má v prenájme, je spoločnosť s ručením obmedzeným. Nie je vlastníkom hnuteľných vecí, nehnuteľností (všetko má v prenájme), nereaguje na výzvy správcu dane o oznámení svojich dlžníkov, nepredložil ani zoznam osôb, od ktorých má prenajatú pôdu. Aká je možnosť vymáhania dane od spoločnosti? Možno postihnúť vklad jediného spoločníka? V § 111 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. je možná daňová exekúcia postihnutím iných majetkových práv, t. j. správca dane je oprávnený vykonať daňovú exekúciu postihnutím iného majetkového práva, ktoré je prevoditeľné a nie je peňažnou pohľadávkou ani právom, ktoré patrí len daňovému dlžníkovi. Na daňovú exekúciu sa primerane použije postup podľa tohto zákona. Ako možno rozumieť uvedenému zneniu zákona? Čo znamená termín  „iné majetkové právo" v prípade s.r.o.?

Prevoditeľnosť obchodného podielu

ID721 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť s ručením obmedzeným mala  štyroch  spoločníkov - fyzické osoby, z toho  spoločníci A a B sú spoločníkmi a konateľmi spoločnosti od  jej vzniku v roku 1991 s vkladom 1 660 eur.  Spoločníci C a D sa stali spoločníkmi na základe zápisu do obchodného registra   27. 10. 2003 tiež s vkladom 1 660 eur. Všetky vklady sú splatene. Na základe zmluvy o prevode obchodného podielu podľa § 115 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb.  Obchodný  zákonník v z. n. p.  spoločníci C a D s účinnosťou od 12. 5. 2011 previedli svoj obchodný podiel na spoločníkov A a B bezodplatne.

Uvedená zmena bola zapísaná aj vo výpise z obchodného registra  nasledovne:

  • spoločník A = vklad 3 320 eur a
  • spoločník B = vklad 3 320 eur

Aký daňový a účtovný dopad bude mať tento prevod na  spoločníkov – nadobúdateľov, spoločníkov – prevádzateľov  a na samotnú spoločnosť?

Nepeňažný vklad časti spoločnosti do ZI

ID462 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Ak fungujúca spoločnosť, platiteľ DPH vloží časť svojej spoločnosti formou nepeňažného vkladu do základného imania a tým vznikne spoločnosť (100% dcéra spoločnosti), považuje sa takáto transakcia za dodanie tovaru a služby, alebo je to oslobodené podľa §10 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH")?  Daňový úrad vzniknutú spoločnosť registroval pre DPH, nie však dňom vkladu. Prepáčte, ale nemám v tom úplne jasno, tak si to chcem ešte prekonzultovať. DR SR mi dalo stanovisko: "Predmet každého nepeňažného vkladu sa posudzuje samostatne. Podľa ustanovenia § 59 Obchodného zákonníka nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť, teda majetok, ktorý je oceniteľný peniazmi. Predmetom nepeňažného vkladu môžu byť hnuteľné veci, nehnuteľnosti, podnik alebo jeho časť, nehmotný majetok (práva k nehmotným statkom, ako aj záväzkové právo, pohľadávka, obchodné podiely, cenné papiere, a pod.). Poskytnutie nepeňažného vkladu vo forme nehnuteľnosti sa považuje za dodanie tovaru (§ 8 zákona o DPH) alebo dodanie služby (§ 9 napr. prevod práva k nehmotnému majetku) za protihodnotu, s výnimkou prípadov uvedených v § 10 zákona o DPH. V súvislosti s § 4 ods. 6 sa platiteľom DPH zo zákona stáva aj PO alebo FO, ktorá nadobudla v tuzemsku podnik alebo časť podniku a to v súlade s § 476 až 488 Obchodného zákonníka, dňom jeho nadobudnutia."

Podiel na zisku tichého spoločníka

ID448 | | Ing. Lucia Vanková

Akciová spoločnosť v SR  vložila finančné prostriedky ako tichý spoločník  do spoločnosti s ručením obmedzeným v ČR (spoločnosti sú prepojené personálne - nie majetkovo!). Česká spoločnosť vykázala  v roku 2010 zisk. Z čistého zisku prislúcha podľa zmluvy o  tichom spoločenstve  akciovej spoločnosti  85 %-ný podiel.  Česká spoločnosť  plánuje podiel na zisku vyplatiť slovenskej akciovej spoločnosti. Predtým však zrážkovo zdaní podiel 15%-nou sadzbou dane. Tento prípad sa zaúčtuje na účet 315/665. Je tento   výnos  súčasťou základu dane  akciovej spoločnosti a zrážkovú daň zrazenú  v ČR si akciová spoločnosť započíta v daňovom priznaní za rok 2011, resp.  sa má riadiť podľa  §12 ods. 7 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.?   V prípade, že sa tichý spoločník rozhodne neinkasovať zisk, ale navýšiť svoj vklad o prislúchajúci podiel zisku, je tento zisk tiež predmetom dane z príjmu ?

Vklad časti podniku

ID437 | | Ing. Lucia Vanková

Spoločnosť vkladá časť podniku do novozaloženej spoločnosti (obe sú akciové spoločnosti). Z pohľadu DPH túto problematiku rieši § 10 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. a nepovažuje sa to za dodanie. Spoločnosť, do ktorej bol vklad vložený,  sa stáva platiteľom dňom nadobudnutia časti podniku. Treba dávať oznámenie daňovému úradu,  resp. musia niečo doložiť obe spoločnosti?  Čo je najdôležitejšie pri takejto transakcii z pohľadu DPH a dane z príjmov?

Poplatok za vklad pozemku do katastra nehnuteľností

ID256 | | Ing. Miriam Majorová, PhD.

Obec zaplatila poplatok za vklad pozemku do katastra nehnuteľností. Možno tieto výdavky zahrnúť do obstarávacej ceny pozemku alebo ide o jednorazový náklad obce?