Otázky s vecným pojmom: Registrácia platiteľa DPH

počet otázok s vecným pojmom : 70



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Búracie práce v ČR

ID3854 | | Ing. Marián Drozd

Platiteľ DPH na Slovensku chce poskytnúť búracie služby v ČR. Faktúru bude vystavovať slovenskej spoločnosti, ktorá je platiteľom DPH na Slovensku. Je správne vystaviť faktúru s prenosom DPH, alebo sa treba registrovať ako platiteľ DPH v ČR? 

Česká spoločnosť ako platiteľ DPH na Slovensku

ID978 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ako postupovať v prípade, keď česká spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná ako platiteľ DPH v Českej aj Slovenskej republike, poskytne slovenskému odberateľovi služby spojené s nehnuteľnosťami na Slovensku. Postupuje tak ako slovenský platiteľ DPH, resp. je chápaná ako „zahraničná osoba"?

Daňová povinnosť pri DPH

ID53 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Český veterinár, ktorý nemá uvedené daňové identifikačné číslo, robil v Čechách metabolický test, krv mu zaniesla firma zo Slovenska. Na faktúre nie je rozpísaná DPH, je tam len výsledná suma. Ide v tomto prípade o samozdanenie? Slovenská firma je registrovaná na účely DPH na Slovensku.

Dátum dodania

ID2745 | | Ing. Marián Drozd

Mám otázku k správnemu určeniu dátumu dodania a následne správne určenie zdaňovacieho obdobia - situácia: Jeden z našich hlavných dodávateľov je zdaniteľná osoba so sídlom v Maďarsku. Zároveň je registrovaná v SR a má pridelené slovenské IČ DPH. Do 31. 12. 2015 nám fakturovala dodanie tovaru so slovenskou DPH pod slovenským IČ DPH. Na základe novely zákona o DPH nám fakturuje pod slovenským IČ DPH dodanie tovaru s 0 % DPH a na faktúre je uvedené, že ide o prenos daňovej povinnosti. Firma spravidla vystavuje sumarizačné faktúry, ktoré pokrývajú viac dodávok. Často sa pri fakturácii dodávok z posledných dní kalendárneho mesiaca stáva, že dátum vystavenia faktúry je napr. 4.8. a jednotlivé dodávky, ktoré sú v tele faktúry špecifikované sú z dní 28. 7., 29.7., 30. 7. V texte faktúry je ďalej uvedené, že dátum vzniku daňovej povinnosti je dátumom dodania jednotlivých dodávok. Do 31. 12. 2015 som postupovala tak, že pokiaľ som mala faktúru do lehoty na podanie daňového priznania k DPH, uvádzala som ako dátum dodania dátum poslednej dodávky (teda 30. 7.) a faktúru som uviedla v daňovom priznaní za júl. Ak som faktúru dostala neskôr (často dodávateľ fakturuje dodávky aj po 2 mesiacoch), uviedla som faktúru v mesiaci podľa dátumu vystavenia. Ako ale postupovať pri samozdanení? Môžem aj teraz uviesť faktúru v daňovom priznaní za mesiac júl, keď boli dodávky, alebo až za mesiac august, keď bola vystavená faktúra? Ako postupovať v prípade, že mám faktúru vystavenú napr. 6. 8. na dodávku z 5. 4.?

Dobrovoľná registrácia DPH pre FO

ID443 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Tri  fyzické osoby - občania (manželia a súrodenec jedného z manželov), ktoré sú zaregistrované  na daňovom úrade ako daňovníci (prenájom bytov nepodnikateľským subjektom), kúpili v roku 2008 budovu od fyzickej osoby - občana bez DPH, a  ktorú začali rekonštruovať. Rekonštrukciu vykonávala stavebná firma, zdaniteľná osoba, ktorá vystavovala faktúry s DPH. V roku 2011 bola budova skolaudovaná a bude sa prenajímať (je už podpísaná nájomná zmluva od 1. 9. 2011). Ročné nájomné z budovy presiahne 49 790 eur. Fyzické osoby  sa chcú teraz zaregistrovať ako dobrovoľní platitelia DPH a pri registrácii si uplatniť DPH z rekonštrukcie. Existuje taká možnosť?  Musia podať žiadosť o registráciu každý jednotlivo? Ako sa následne posudzuje obrat pre potreby povinnej registrácie platiteľa DPH?

Dodanie služby do zahraničia a registrácia pre DPH

ID1376 | | Ing. Marián Drozd

Účtujeme pre spoločnosť - s.r.o. s činnosťou zabezpečovanie študijných pobytov, jazykových kurzov v zahraničí. Spoločnosť fakturuje služby študentovi – nezdaniteľnej osobe v tuzemsku na základe dodávateľskej faktúry zahraničného školského zariadenia. Svoju províziu fakturuje školskému zariadeniu do zahraničia, resp. dodávateľská faktúra je hneď znížená o províziu. Podľa § 16 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.  (ďalej len „zákon o DPH“) miestom dodania týchto služieb vrátane ich organizovania je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú. Inú činnosť táto spoločnosť nevykonáva. Je povinná táto spoločnosť vykonať registráciu pre DPH po dosiahnutí zákonom stanoveného obratu 49 790 eur, keď má príjmy len s miestom dodania služby v zahraničí? Vzťahuje sa na túto spoločnosť § 7a?

Dodanie služby slovenskou firmou v zahraničí

ID92 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma A je platiteľom DPH, je zaregistrovaná na Slovensku. Potrebuje vystaviť faktúru slovenskej firme B, ktorá je tiež platiteľom DPH a registrovaná na Slovensku, ale za služby (montovanie slnečných kolektorov na budovách), ktoré budú vykonané v Taliansku. Práce vykoná slovenská firma B. Ako má firma A postupovať pri vystavení faktúry z pohľadu DPH?

Dodanie tovaru

ID4118 | | Ing. Marián Drozd

Poľská spoločnosť (prvý odberateľ) si objednala tovar od španielskej spoločnosti (dodávateľ). Španielska spoločnosť tovar dodala priamo slovenskej spoločnosti (druhý odberateľ). Dopravu si zabezpečila slovenská spoločnosť. Musí sa poľská spoločnosť registrovať v členskom štáte SR, kde sa skončila preprava tovaru?

Dodanie tovaru do ČR

ID1643 | | Anna Danková

Spoločnosť je platiteľ DPH  a registrovaný pre účely DPH v SR. Spoločnosť získala zákazku na dodanie tovaru (plastové okná a dvere) do Českej republiky. Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR), tovar sa prepraví do SR:

  1. Môže si slovenská spoločnosť uplatniť samozdanenie?
  2. Tovar predá do ČR platiteľovi DPH - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?
  3. Tovar predá súkromnej osobe - faktúru vystaví s DPH alebo bez DPH?

Tovar dodá česká spoločnosť (platiteľ DPH v ČR) a tento tovar zostane v ČR  a slovenská spoločnosť ho aj v ČR predá:

  1. Platiteľovi DPH registrovanému v ČR - ako je to z hľadiska DPH?
  2. Môže slovenská spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 1?
  3. Súkromnej osobe - ako je to z hľadiska DPH?
  4. Môže spoločnosť žiadať o refundáciu DPH z ČR, v zmysle situácie uvedenej v bode 3?

Slovenská spoločnosť kúpi tovar od českej spoločnosti (platiteľ DPH v ČR). Tento tovar bude spoločnosť montovať na nehnuteľnosti umiestnenej v ČR, z toho dôvodu tento tovar zostane v ČR (dovezie sa priamo na miesto montáže):

  1. ak bude slovenská spoločnosť tento tovar montovať platiteľovi DPH registrovanému v ČR, možno toto dodanie vyfakturovať bez DPH (§ 13 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“), aj keď tento tovar neprešiel hranice SR?
  2. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 1 žiadať o refundáciu DPH z ČR?
  3. Ak sa bude tento tovar montovať súkromnej osobe, je spoločnosť povinná sa registrovať v ČR za platiteľa DPH?
  4. Možno si v prípade situácie uvedenej v bode 3 žiadať o refundáciu DPH z ČR?

Dodanie tovaru s inštaláciou

ID853 | | Ing. Zdenka Jablonková

Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH sa  zaoberá dodávkou a montážou okien a tieniacej techniky. Teraz  získala zákazku na dodávku okien a tieniacej techniky spojenej s montážou na nehnuteľnosti v Českej republike (odberateľ je platiteľ DPH registrovaný v ČR). Časť montážnych prác vykoná pre slovenskú firmu subdodávateľ (platiteľ DPH na Slovensku). Ten bude montážne práce fakturovať slovenskej spoločnosti. Následne spoločnosť vyfakturuje tovar aj s montážou českému odberateľovi.

Z uvedeného vyplývajú nasledovné otázky:

  • Ako je to z pohľadu subdodávateľa - bude slovenskej spoločnosti fakturovať so slovenskou DPH? Nemusí sa registrovať v ČR ako platiteľ DPH?
  • Bude spoločnosť fakturovať dodávku tovaru spolu s montážou českému odberateľovi bez DPH?