Otázky s vecným pojmom: Pracovná cesta

počet otázok s vecným pojmom : 58



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Práca v Českej republike a nárok na zamestnaneckú prémiu

ID1052 | | Ing. Alena Benková

Má nárok na zamestnaneckú prémiu zamestnanec zamestnaný u slovenského zamestnávateľa, ak prácu vykonáva na stavbe v Českej  republike, kde je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu?

Nárok na stravné lístky

ID985 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Má zriaďovateľ a zároveň aj pracovník súkromného školského zariadenia (nezisková organizácia) právo si účtovať cestovné náhrady? Používa vlastné motorové vozidlo, keď dochádza do iných miest – pobočiek školského zariadenia za účelom vykonávania svojej činnosti, a to v poobedňajších a večerných hodinách (napr. mestá A, B, C). Adresa sídla organizácie je v meste X a trvalý pobyt zamestnanca je v meste Y. Stravovanie nie je zabezpečené ani v jednom meste. Môže si zakúpiť stravné lístky ? Ak áno, na ktoré dni?

Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste

ID938 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zamestnávateľ dal zaočkovať zamestnancov, keďže mali absolvovať zahraničnú pracovnú cestu do Afriky. Zaočkovať sa dali ešte v júni 2011, ale pracovná cesta sa ešte neuskutočnila. Hospodársky rok v účtovníctve sa končí v auguste. Keďže sa pracovná cesta neuskutočnila, tak účtovníčka nedala očkovanie do daňových výdavkov, urobila správne? A keďže spoločnosť účtuje v podvojnom účtovníctve, tak nákup očkovacích látok a samotné očkovanie sa  zaúčtovalo na účet 528. Je tento postup správny?

Použitie vlastného auta na služobnú cestu primátorom

ID907 | | Ing. Mária Šulavíková

Podľa zákona č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v z. n. p. starostovi pri cestách, ktoré súvisia s výkonom funkcie, patria cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách. Podľa § 7 ods. 1 tohto zákona, ak sa zamestnanec dohodne písomne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa (napr. svoje súkromné), patrí mu základná náhrada plus náhrada za spotrebované pohonné hmoty. Ako sa bude postupovať pri použití súkromného motorového vozidla na pracovnú cestu primátorom, ktorého pracovná cesta súvisí s plnením si jeho riadnych pracovných povinností, resp. poslancom miestneho zastupiteľstva, ktorý plní úlohy mesta na základe uznesenia miestneho zastupiteľstva. Potrebujú k takejto ceste súhlas miestneho zastupiteľstva, keď nie sú zamestnancami mesta? Ak áno, akú formu by takýto súhlas mal mať?

Vreckové pri pracovných cestách v zahraničí

ID882 | | doc. JUDr. Alena Pauličková, PhD.

Naším zamestnávateľom je mesto a ako jeho zamestnankyne sme boli na pracovnej ceste v Českej republike. Pri zúčtovaní pracovnej cesty mi zamestnávateľ neuznal žiadne vreckové, hoci som si ho uplatnila vo výške 40 % ako moja nadriadená, ktorej ho zamestnávateľ akceptoval. Pociťujem to ako diskrimináciu. Nekonal zamestnávateľ protiprávne?

Nárok na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste podnikateľa a účtovanie v JÚ

ID734 | | Ing. Jarmila Strählová

Má podnikateľ – FO, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v roku 2011 nárok na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste? Ak áno, v akej výške? Ako má zaúčtovať vreckové, ktoré si v roku 2011 vyplatil?

Daň z motorových vozidiel

ID649 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Občianske združenie používa motorové vozidlo na činnosť v rámci stanov tohto združenia. Nato, aby mohla byť vyúčtovaná pracovná cesta, treba najprv nahlásiť oznamovaciu povinnosť a potom podať daňové priznanie? Používa sa automobil predsedu tohto združenia, a toto auto je zároveň predmetom dane z motorových vozidiel inej právnickej osoby. Stačí teda, aby sa v rámci občianskeho združenia splnila oznamovacia povinnosť a zaplatená daň aj daňové priznanie je v rámci tej právnickej osoby, v ktorej koná osoba, čiže  predseda občianskeho združenia? Občianske združenie a právnická osoba  nemajú v rámci podnikania nič spoločné. Treba vytvoriť zmluvu na používanie tohto automobilu v občianskom združení?  Aké náhrady za automobil si môže občianske združenie uplatniť?

Nepeňažný príjem zamestnanca

ID723 | | Ing. Alena Benková

Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi na využívanie na služobné a súkromné účely osobný automobil. V dohode so zamestnancom neupravil postup v prípade, ak z objektívnych dôvodov nebol automobil v príslušnom mesiaci použitý. V danom mesiaci zamestnanec automobil nepoužil, nakoľko bol celý mesiac hospitalizovaný. Zamestnávateľ mu napriek tomu vyčíslil nepeňažný príjem vo výške 169 €. Bol postup zamestnávateľa v súlade so zákonom?

Školenie zamestnanca obce

ID350 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

Zamestnanec obce sa zúčastnil školenia, ktoré sa konalo v dňoch pracovného pokoja (t. j. v sobotu a v nedeľu). Ako možno túto situáciu posúdiť:

  1. má uvedený zamestnanec za účasť na školení v sobotu a v nedeľu nárok na príslušnú časť funkčného platu + príplatok za prácu nadčas a príplatok za prácu v sobotu a nedeľu v zmysle platných ustanovení zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v z. n. p.,
  2. alebo má nárok len na príslušnú časť funkčného platu bez príplatkov,
  3. zamestnanec nemá nárok na žiadne plnenie, ak by sa uvedená situácia posudzovala ako prekážka na strane zamestnanca?

So zamestnancom nebola uzatvorená žiadna dohoda podľa § 155 zákona č. 311/2001 Z. z.  Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce") a taktiež mu nebola písomne nariadená ani s ním dohodnutá práca nadčas podľa § 97 Zákonníka práce. Zamestnávateľ (obec) vyslal tohto zamestnanca na pracovnú cestu v súlade s § 3 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p.,  pričom mu na tlačive Cestovný príkaz určil miesto nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty. Je možné tlačivo cestovného príkazu chápať ako nariadenie práce nadčas, keďže pracovná cesta sa uskutočnila v sobotu a nedeľu, keď zamestnanec nepracuje – pracovný čas má rozvrhnutý rovnomerne na 5 dní v týždni?

Poistenie ako výdavok

ID287 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma poistila svojich pracovníkov v poisťovni na výkon pracovnej cesty. Môže si spoločnosť  toto poistenie dať do výdavkov?