Otázky s vecným pojmom: Pohonné látky

počet otázok s vecným pojmom : 60



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Spotreba PHM

ID87 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podnikateľ - živnostník používa osobné motorové vozidlo výlučne na jazdy v meste. Ročne najazdí približne 4 000 km. V technickom preukaze je uvedená len jedna spotreba paliva, a to 5,9 l/100km. Toto je kombinovaná spotreba, ktorá sa pri jazde v meste nedá dodržať.

Môže podnikateľ internou smernicou navýšiť spotrebu podľa skutočného stavu, napr. o 20 %, alebo sa musí držať spotreby uvedenej v technickom preukaze?

Použitie vlastného motorového vozidla SZČO

ID398 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Podľa § 19 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu.

Môže si SZČO uplatňovať náhradu za pohonné látky (PHL) v prípade, že doklad z ERP nemá (resp. má jeden doklad na mesiac)? Je možnosť v súlade so znením zákona „podľa cien platných v čase ich nákupu" si napr. uplatniť cenu PHL zo štatistického úradu, ktorý umožňuje § 7 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách? V prípade, že si náhrady za PHL nemôže uplatniť, má možnosť si uplatniť základnú náhradu na km (napr. 100 km x 0,183)?

Platba kartou a nárok na odpočítanie DPH

ID1461 | | Ing. Anton Kolembus

Konateľ (alebo zamestnanec) platí za firemné výdavky (PHL, kancelárske potreby, atď.) súkromnou platobnou kartou. Následne si výdavok preplatí vo firemnej pokladnici. Otázka znie, či možno z takéhoto dokladu (ktorý však spĺňa všetky náležitosti na odpočítanie DPH) odpočítať daň.

Nesúlad v spotrebe udávanej normou STN a skutočnou spotrebou

ID742 | | Ing. Ľubica Minková

Zamestnanec použil po dohode so zamestnávateľom pri pracovnej ceste z Bratislavy do Popradu súkromné vozidlo a prejazdil 690 km, pričom všetky kilometre najazdil v režime mimo mesto. Vozidlo má v technickom preukaze uvedenú spotrebu pohonných látok (ďalej len „PHL") podľa normy STN, ktorá je 9,9 l/100 km. Zamestnanec preukázal cenu PHL v deň nástupu na pracovnú cestu dokladom o čerpaní, ktorá bola 1,31 €.

Spotreba PHL výrazne nezodpovedala skutočnej spotrebe a zamestnanec preukázal spotrebu 10,90 l/100 km, a to dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie.

Použitie motorového vozidla s prívesom na pracovnú cestu v zimnom období

ID743 | | Ing. Ľubica Minková

Môže zamestnávateľ uznať zamestnancovi zvýšenú spotrebu pohonných látok v zimnom období a pri používaní prívesného vozíka? Je možné tieto zvýšené náklady účtovať ako daňovo uznané výdavky? V prípade, ak dôjde k zmene PHL (benzín – plyn), kto určí spotrebu PHL?

Refakturácia čerpania PHL v Maďarsku kartou Slovnaft

ID1240 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť čerpala PHL na čerpacej stanici MOL v Maďarsku a použila slovenskú Slovnaft kartu (doklad z elektronickej registračnej pokladnice). Následne im bola doručená faktúra zo Slovnaftu -  Bratislava, na základe ktorej má spoločnosť uhradiť dlžnú sumu za čerpanie PHL. Hodnota maďarskej DPH (účet 548) a záväzok (účet 321) sa ocení kurzom NBS, platným v deň vyhotovenia faktúry firmou Slovnaft alebo dňom nákupu PHL (doklad z elektronickej registračnej pokladnice)?

Účtovanie palivovej karty

ID3237 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Zakúpili sme do firmy kartu od CCS na nákup PHL. Tankujeme aj v ČR. K 31.5.mi došla slovenská faktúra s rozpisom DPH + je na nej taktiež uvedené: "Prehľad nákupov na karty v ČR- neslúži ako faktúra" bez DPH. Celková suma je inkasovaná z účtu. Prílohou faktúry je rozpis tankovania v SR a ČR. Taktiež mi poslali český daňový doklad na nákup nafty v Kč, kde je uvedené aj DPH. (Táto suma bez DPH je prepočítaná kurzom a je uvedená v eurách v riadnej faktúre). Prosím o info ako postupovať pri účtovaní v PÚ.., je potrebné zaevidovať aj českú faktúru a potom si nárokovať vrátenie DPH od ČR?

Cestovné náhrady v prípade chýbajúcich dokladov o nákupe PHL

ID1256 | | Ing. Marián Drozd

Podnikateľský subjekt - živnostník na cestovanie využíva vlastné osobné motorové vozidlo, nezahrnuté do obchodného majetku. Môže si uplatňovať aspoň základnú náhradu za každý km jazdy a stravné na zahraničných služobných cestách aj v prípade, keď doklady o nákupe PHL neukladal?

Prirodzený úbytok PHL

ID3297 | | Ing. Anton Kolembus

Ako mám zaúčtovať prirodzený úbytok PHL? V našej spoločnosti máme bencalor, v ktorom máme uskladnených 10 000 l nafty. Po dočerpaní bencaloru mi zodpovedný pracovník hospodárskej správy predložil stratu 90 l nafty. Ako mám postupovať pri účtovaní, keď on tvrdí, že to bol prirodzený únik. Smernicu k danému problému nemáme.

Zdaňovanie nepeňažného príjmu konateľa

ID4771 | | Ing. Anton Kolembus

Obchodná spoločnosť sro (neplatca dph) obstarala na podnikateľské účely v roku 2023 automobil v hodnote do 15 000€ a zaradila ho do majetku spoločnosti. Konateľ spoločnosti nepoberá žiaden peňažný príjem z titulu výkonu funkcie, a ani žiaden ďalší peňažný príjem zo spoločnosti. Avšak, daný konateľ počas roka využíval automobil na súkromné účely. Počas využitia automobilu na súkromné účely si konateľ spoločnosti hradil výdavky na pohonné hmoty z vlastných peňazí. Vznikol v takomto prípade počas roka konateľovi spoločnosti nepeňažný príjem? Ak áno, akou formou má byť konateľ spoločnosti informovaný o výške nepeňažného príjmu? Je takýto nepeňažný príjem konateľa predmetom dane z príjmu, ktorý si konateľa vysporiada sám vo vlastnom daňovom priznaní?