Otázky s vecným pojmom: Podiel na zisku

počet otázok s vecným pojmom : 22



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Dividendy

ID2476 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Naša s. r. o. vyplatila tento mesiac podiely na zisku spoločníkom. Dvaja spoločníci sú fyzické osoby, tretí spoločník je PO s. r. o. Výkaz na zdravotnú poisťovňu som poslala do 8 dní za fyzické osoby, aj som odviedla 14 % a na účet týmto 2 spoločníkom som poslala o 14 % menej. Spoločnosti som vyplatila celý podiel. Postupovala som správne? Ešte poprosím o účtovné prípady, ako vlastne mám tieto dividendy a odvody zaúčtovať a ešte poprosím o informáciu, nakoľko spoločnosť dostala celý podiel na účet, ak konateľ tejto spoločnosti ho vyberie z účtu, má povinnosť odviesť zdravotné odvody? Alebo ako sa postupuje pri výbere a kde sa to zaúčtuje?

Zdaňovanie príjmu komplementára (FO-nerezidenta SR)

ID2464 | | Ing. Anton Kolembus

Je daná jedna Komanditná spoločnosť, ktorej komplementárom je jedna fyzická osoba, ktorá je daňovým rezidentom Maďarskej republiky. (Svoje celosvetové príjmy zdaňuje na území Maďarska.) Komanditná spoločnosť má jedného komplementára, ktorý v spoločenskej zmluve má určený podiel na zisku vo výške 90 % a jedného komanditistu s podielom 10 %. V zmysle zákona sa základ dane z príjmov komanditnej spoločnosti zisťuje za spoločnosť ako celok. Od takto zisteného základu dane sa odpočíta podiel pripadajúci na komplementára (90 %), ktorý sa určí v rovnakom pomere, v akom sa delí zisk pred zdanením medzi komanditistov a komplementárov. Zostávajúci základ dane (10 %) je základom dane komanditnej spoločnosti. Rozumieme správne, že podiel z celkového základu dane v daňovom priznaní DPPO pripadajúci na komplementára (90 %), bude odpočítaná zo základu dane spoločnosti, takže príjem pripadajúci na komplementára v DPPO sa nezdaňuje? Našou ďalšou otázkou je, či komplementár, fyzická osoba, ktorá je daňovým rezidentom Maďarskej republiky, musí zdaniť tento svoj príjem-základ dane (90 %), z Komanditnej spoločnosti na území SR? Takže musí podať ako FO daňové priznanie FO Typu B na území SR?

Podiely na zisku

ID2213 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Čistý zisk môže spoločnosť rozdeliť pri splnení podmienok § 179 ods. 3 a 4 Obch. zákonníka. Spoločnosť vykázala za rok 2012 zisk a po splnení zákonom stanovených podmienok vyplácala v dohodnutých termínoch v roku 2013 podiely na zisku za rok 2012. V riadnej účtovnej závierke k 31.12.2013 spoločnosť vykázala stratu a vlastné imanie bolo nižšie ako základné imanie spoločnosti. Môže spoločnosť pokračovať v roku 2014 vo vyplácaní podielov na zisku za rok 2012?

Vyplácanie podielov zo zisku

ID1841 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť s. r. o. vypláca v roku 2013 podiely na zisku za rok 2007 spoločníkom z Českej republiky. Podlieha vyplácanie podielov za rok 2007 nejakej oznamovacej povinnosti voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni na Slovensku alebo v Českej republike? Je vyplatenie podielov zahraničných spoločníkov s podielom na základnom imaní 45 % oslobodené od dani z príjmov?

Vklad spoločníka spoločnosti z účtovného hľadiska

ID1682 | | Ing. Jozef Pohlod

Fyzická osoba a spoločnosť A (s. r. o.) si založili novú spoločnosť B (s. r. o.).  Svoje obchodné podiely na základnom imaní spoločníci splatili hneď pri založení s.r.o.  Ako zaúčtovať účtovné prípady v spoločnosti A,  a v spoločnosti B vyplývajúce splatením obchodných podielov. Aké účtovné prípady môžu vzniknúť na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky spoločnosti B?) spoločníkovi A z podielu na základ imaní v spoločnosti B (a ako to zaúčtovať). Predpokladám nasledovné účtovné prípady:

Spoločnosť A

  1. Vznik obchodného podielu v spoločnosti B.
  2. Vznik záväzku zaplatiť obchodný podiel a zaplatenie obchodného podielu v spoločnosti B.
  3. Na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky) nárok na podiel zo zisku (prípadne uhradiť stratu).

Spoločnosť B

  1. Vznik obchodných podielov fyzickej osoby a spoločnosti A.
  2. Splatenie obchodných podielov spoločníkmi.
  3. Na konci účtovného obdobia (alebo po schválení účtovnej závierky?) vznik záväzku vyplatiť podiely na zisku (vznik pohľadávky voči spoločníkom uhradiť stratu).

Nevyčerpaný zisk minulých rokov

ID1550 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Jediný majiteľ s.r.o. sa rozhodol, že si nevyberie zisk vo forme podielov, ale ho nechá v spoločnosti na jej ďalší rozvoj. Toto rozhodnutie je aj uvedené vo vyhlásení jediného spoločníka. Ako sa dá previesť zisk z účtu 428 do spoločnosti? Možno ním uhradiť dodávateľské faktúry?

Výplata dividend za rok 2011 zahraničnému spoločníkovi

ID1313 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Slovenská spoločnosť chce vyplatiť v roku 2012 podiely spoločníkom zo zisku z roku 2011. Jeden zo spoločníkov je občanom Rakúskej republiky. Platí sa daň pri výplate podielov zo zisku, keď sa vyplácajú rakúskemu občanovi - rezidentovi Rakúskej republiky? Ako je to zo zdravotným poistením pri výplate týchto podielov rakúskemu spoločníkovi?

Zdaňovanie podielov na zisku

ID47 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Spoločníkmi danej s. r. o, ktorá má sídlo v ČR sú dve právnické osoby so sídlom na území SR a jedna fyzická osoba s trvalým pobytom v SR. Uvedená česká s. r. o chce vyplatiť podiely na zisku pre uvedených spoločníkov. Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. nie sú podiely na zisku (vyplácané zo zisku vytvoreného po roku 2003) predmetom dane. Ako je to s podielmi, vyplatenými českou spoločnosťou pre slovenských spoločníkov?

Daňový režim pre výplaty podielov na zisku v komanditnej spoločnosti

ID676 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Komanditná spoločnosť dosiahla za rok účtovný zisk 100 000 €. Táto spoločnosť má dvoch komplementárov – fyzickú osobu a právnickú osobu a dvoch komanditistov – rovnakú fyzickú osobu a právnickú osobu. Podľa zmluvy si delia zisk všetci štyria rovnakým dielom. Akému daňovému režimu budú podliehať výplaty podielov na zisku?

Zdanenie podielu na zisku pri verejnej obchodnej spoločnosti

ID675 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Verejná obchodná spoločnosť s 3 spoločníkmi (Jozef, Milan, Alfa s. r. o.) dosiahla zisk 60 000 €. Podľa spoločenskej zmluvy si spoločníci delia zisk rovným dielom. Spoločníci si poistné odvody platia samostatne. Ako sa zdaní zisk v. o. s., resp. podiely na zisku jednotlivých spoločníkov a ako sa to zobrazí v účtovníctve?