Otázky s vecným pojmom: Oslobodenie od dane

počet otázok s vecným pojmom : 118



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Klinické skúšanie a súhrnný výkaz

ID2269 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Súkromná ambulancia lekárskej starostlivosti, registrovaná podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. vykonáva klinické skúšanie pre partnera, zdaniteľnú osobu so sídlom v členskom štáte EÚ, za ktorú dostáva odplatu. V § 80 ods. 5 cit. zákona  je uvedné, že v súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby. Uvádza sa poskytnutá služba do súhrnného výkazu, resp. ako sa dá overiť oslobodenie v inom členskom štáte ?

Čo všetko môže byť vo výdavkoch FO - občana za predaj bytu?

ID2143 | | Ing. Anton Kolembus

Občan - FO predal v roku 2013 byt. Byt odkúpil od bytového družstva cca v roku 2010 za "zvyškovú" cenu podľa zákona o prevode bytov vo vlastníctve štátu a bytových družstiev. Nemôže si uplatniť oslobodenie podľa § 9 ods. 1 a) - nevlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Otázka: Čo všetko si môže uplatniť vo výdavkoch podľa § 8 ods. 2? Môže to byť len "zvyšková" kúpna cena z roku 2010 alebo aj splátky anuity bytovému družstvu v predchádzajúcich rokoch, ktoré platil v mesačných platbách ? Môže si uplatniť ako výdavok vynaložené a bločkami preukázané čiastky na prestavbu bytu (obklady, stierky, podlahy, výmenu okien) ? Môže si uplatniť ako výdavok aj spotrebiče a zariadenie predané spolu s bytom ako napr. šporák, kuchynskú linku, pračku, sušičku, chladničku s mrazničkou, nábytok ? Musí byť toto zariadenie vymenované ako predávané spolu s bytom v kúpnopredajnej zmluve aby bolo uznané ako výdavok k predaju bytu spolu s vybavením? Nestačí, aby zariadenia a nábytok boli spomenuté v kúpnopredajnej zmluve len všeobecne napr. predaj bytu spolu s vybavením a zariadením?

DPH pri predaji stavebného pozemku

ID2208 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

S.r.o. kúpila stavebný pozemok od fyzickej osoby. Vzhľadom na túto skutočnosť nemala možnosť uplatniť si odpočet DPH, nakoľko predávajúca osoba nebola platiteľom dane. Teraz táto s.r.o. chce predať tento stavebný pozemok inej fyzickej osobe. Je povinná z tohto predaja odviesť DPH? Podľa § 38, ods. 2 zákona o DPH je dodanie pozemku oslobodené od dane, s výnimkou stavebného pozemku. Takže z tohoto nám vychádza, že s.r.o. je povinná odviesť daň. Je nejaká možnosť, aby sa predsa nemusela odviesť DPH z tohto predaja? Môžeme využiť § 42 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň, resp. niektorý iný paragraf zákona o DPH?

Skladovanie českého tovaru v slovenských skladoch

ID2047 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť registrovaná pre DPH v Českej republike by chcela využiť výhodnú ponuku skladových priestorov na Slovensku.

Tovar, ktorý by bol uskladnený v tomto sklade by sa predával českou firmou:

  1. na Slovensko
  2. do krajín EÚ
  3. mimo EÚ

Ako je to so skladovaním na území SR. Je podmienkou skladovania založenie organizačnej zložky v SR?

V prípade že nie, je možný predaj tovahu z tohto skladu slovenským odberateľom a odberateľom z iných krajín EÚ s oslobodenim od DPH podla § 43 zákona č. 222/2004 Z. z.?

Bol by vývoz tovaru mimo EÚ českým dodávateľom vývozom z ČR, keď by sa tovar nachádzal v sklade v SR?

DPH pri podielovom vlastníctve budovy

ID2019 | | Ing. Marián Drozd

Firma kúpila budovu od neplatiteľa DPH. Potom 1/2 budovy predala, pričom použila oslobodenie podľa § 38 ods. 1. V tomto roku budovu zbúrala. Firma zaplatila za búracie práce a následne bude 1/2 z nich faktúrovať spolumajiteľovi. Môže si z týchto stavebných prác uplatniť DPH v plnej výške? Pozemok, ktorý zostal, chce predať - tento pozemok musí predať ako stavebný pozemo, t. j. s DPH?

Vyplácanie podielov zo zisku

ID1841 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť s. r. o. vypláca v roku 2013 podiely na zisku za rok 2007 spoločníkom z Českej republiky. Podlieha vyplácanie podielov za rok 2007 nejakej oznamovacej povinnosti voči Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni na Slovensku alebo v Českej republike? Je vyplatenie podielov zahraničných spoločníkov s podielom na základnom imaní 45 % oslobodené od dani z príjmov?

Predaj automobilu do Talianska a DPH

ID1797 | | Ing. Marián Drozd

Tuzemská spoločnosť s ručením obmedzeným, platiteľ DPH chce predať automobil (N1) do Talianska (talianska s. r.o.). Odberateľ je platiteľom DPH, ako vystaviť faktúru z hľadiska DPH?

Kúpa motorového vozidla a nezisková organizácia

ID1796 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Nezisková organizácia kúpila ojazdené osobné motorové vozidlo od fyzickej osoby v roku 2008, v tom čase ešte nebola platiteľom DPH. Motorové vozidlo zaradila do majetku spoločnosti. Odpisovala ho iba účtovne. Motorové vozidlo je odpísané a chce ho predať. Taktiež je už platiteľom DPH. Ako má správne postupovať z účtovného a daňového hľadiska?

Zmluvné pokuty a penále a oslobodenie od DPH

ID1794 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Prevádzkovateľ hotela poskytuje ubytovacie aj reštauračné služby. Otázka je smerovaná  práve na ubytovaciu časť, kde v praxi dochádza k situáciám, kedy si klient rezervuje ubytovanie (služba, ktorá sa zdaňuje) a v rámci všeobecných podmienok prevádzkovateľa hotela, ako aj podmienok pri uskutočnení rezervácie je oboznámený s tým, že v prípade, ak v ustanovenom limite nezruší rezerváciu, teda zruší ju až tesne pred príchodom, prípadne sa vôbec do hotela nedostaví, má hotel nárok na tzv. poplatok „NO SHOW“, teda poplatok za to, že nedorazil do hotela, ale službu objednanú mal – v tomto prípade ubytovanie.

Tento poplatok je spravidla stanovený na takú čiastku, v akej bolo objednané ubytovanie na 1 osobu na noc na izba. Čiže objednal si izbu za 60 eur (čo je služba s DPH, v prípade, že príde, na druhý deň, má vystavený účet a hotel odvádza z tejto čiastky príslušných 20 % DPH), ak nedorazil do hotela, alebo nestihol zrušiť rezerváciu v stanovenom limite, naúčtuje sa klientovi 60 eur a stiahne sa z jeho karty, ktorú uviedol pri autorizáciu pri uskutočnení rezervácie. V praxi sa však rôznia názory na to, či tento poplatok má byť oslobodený od DPH, alebo nemá. Zmluvné pokuty a penále sú oslobodené od DPH, ale je to aj v tomto prípade? O aké tvrdenie zákona sa možno oprieť?

 

Registrácia pre DPH a finančné služby

ID1785 | | Peter Pašek, Managing Director, Accace, k.s.

Spoločnosť poskytuje finančné služby - elektronické prevody. Za služby si fakturuje poplatky za transakcie. V prípade, že presiahne obrat definovaný v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), je spoločnosť povinná sa registrovať ako platiteľ DPH, keď poskytuje iba finančné služby - tie by mali byť podľa § 39 zákona o DPH od dane oslobodené. Ust. § 4 ods. 9  zákona o DPH konštatuje, že takéto služby sa započítavajú do obratu len v prípade, ak sú poskytované ako doplnkové - čo sa tejto spoločnosti  asi netýka, keďže je to hlavný predmet činnosti. A v prípade, že by sa spoločnosť po prekročení obratu registrovala, bude musieť poplatok za uskutočnené finančné transakcie zaťažiť DPH? Alebo toto bude oslobodené?