Otázky s vecným pojmom: Neziskové organizácie

počet otázok s vecným pojmom : 22



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Opatrovateľská služba

ID3266 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Obec uzatvorila zmluvu s neziskovou organizáciou, ktorá vykonáva opatrovateľskú službu o poskytovaní tejto služby, nakoľko obec túto službu nevykonáva./ Občan požiadal obec / Nezisková organizácia fakturuje obci mesačne mzdu opatrovateľky + prevádzkové náklady zmluvne dohodnuté s obcou. Kde obec zaúčtuje tieto náklady + funkčnú a rozpočtovú klasifikáciu?

Uplatnenie odpisov budovy neziskovej organizácie

ID3164 | | Ing. Lucia Vanková

Stredná škola, ako nezisková organizácia, má v prenájme dve budovy od fyzickej osoby – občana. Zriaďovateľom školy je občianske združenie, ktoré má v prenájme jednu budovu taktiež od fyzickej osoby – občana. Podľa týchto zmlúv môžu nájomníci vykonávať opravy na vlastné náklady a tiež prenajímať budovy tretím osobám. Zriaďovateľ chce žiadať o Eurofondy na opravy všetkých troch budov (pretože škola o ne žiadať nemôže). Keďže by všetky budovy mali byť v určitom vzťahu k tomu, kto žiada o fondy, zriaďovateľ a škola sa dohodli, že si budovy medzi sebou vzájomne prenajmú. Chceli by sme sa informovať ako postupovať v prípade odpisov budov, kto ich bude zahŕňať do nákladov?

Nezisková organizácia a podiely zaplatenej dane (1%, 2%)

ID2977 | | Ing. Anton Kolembus

Nezisková účtová jednotka poskytujúca všeobecne prospešné služby (n. o.) dostáva na svoj účet podiely zaplatenej dane (1 %, 2 %) Na výpise z bankového účtu však figuruje len Finančné riaditeľstvo SR a prijatá suma. Nezisková organizácia by však rada vedela, že od koho dostala tieto peniaze. Dá sa napísať žiadosť na daňový úrad, aby DÚ poslal n.o. zoznam darcov, alebo inou formou vypátrať darovateľov 1 %, 2 %? Keď účtovná závierka je riadne podaná a daň riadne zaplatená (t. j. do 31. 3. aktuálneho roka) je daná nejaká lehota daňovému úradu, dokedy nám musí previesť sumy 1 %, 2 %?

Vrátenie neoprávnene použitých prostriedkov ministerstvu práce

ID2305 | | PhDr. Jozef Sýkora, MBA

Obec v roku 2012 prijala dotáciu na opatrovateľskú službu z ministerstva práce, soc. vecí a rodiny, ktorú následne poskytla na základe zmluvy neziskovej organizácii - zariadeniu sociálnych služieb. Kontrola v roku 2014 zistila v neziskovej organizácii nezrovnalosti, preto obec musela vrátiť ministerstvu vyčíslenú sumu neoprávnene použitých fin. prostriedkov. Vrátenú dotáciu sme účtovali predpisom 545/379, úhradu 379/221. Keďže s neziskovou organizáciou máme podpísanú zmluvu, prosím poradiť účtovanie pohľadávky: 318/644, úhrada 221/318 ? /alebo 378/ Čo v prípade, ak pohľadávka nebude koncom roka splatená?

Otázka k odpovedi Účtovníctvo neziskovej organizácie - Ing. Anton Kolembus

ID2274 | | Ing. Anton Kolembus

K Vašej odpovedi č. 2261 ohľadom účtovania neziskovej organizácie rozmýšľam a zastávam názor, že príjem z opatrovateľskej starostlivosti za výkon opatrovateľky nie je predmetom dane z príjmu. Myslím, si, že je to obdobné ako v nasl. článku: Napr. ak športový klub (občianske združenie) v rámci svojej činnosti vyberá pri športových podujatiach vstupné, tento príjem sa považuje za oslobodený od dane z príjmov, pretože ide o príjem z činnosti, na ktorej účel občianske združenie vzniklo (organizovanie športových podujatí je jednou zo základných činností, ktoré má športový klub uvedený v stanovách občianskeho združenia). Avšak problémom je, že činnosti v stanovách bývajú formulované veľmi široko a často zahŕňajú aj činnosti, ktoré sú bežne predmetom podnikania. Nezisková účtovná jednotka by tak získala konkurenčnú výhodu, okrem lepšieho prístupu k dotáciám navyše oslobodenie príjmov od zdaňovania. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že pokiaľ má nezisková účtovná jednotka v štatúte, stanovách alebo zriaďovacej listine uvedené činnosti, ktoré vykonáva za účelom dosiahnutia svojich cieľov, nemali by tieto činnosti zakladať konkurenciu a nemal by sa z nich dosahovať zisk. To znamená, že ceny za služby by nemali byť vyššie ako obvyklé ceny za podobné služby v komerčnom prostredí. Iba v takom prípade sú príjmy oslobodené od dane. Napr. ak je hlavnou činnosťou občianskeho združenia vzdelávanie v oblasti prevencie rakoviny a toto združenie organizuje odborné semináre, kde účastníci platia poplatok za účasť na školení, tieto príjmy by mali byť považované za zdaňovanú činnosť, pretože semináre by mohla vykonávať aj obchodná spoločnosť, kde by tieto príjmy zdanené boli. Ak Združenie folklórneho tanca vystúpi na Folklórnych slávnostiach za peňažnú odmenu, je to príjem oslobodený od dane, pretože občianske združenie vzniklo za účelom zachovania a propagovania folklórneho umenia na Slovensku. Ak by svoje služby združenie poskytlo napríklad účinkovaním vo filme, príjem, ktorý by za toto účinkovanie získalo, by bol príjem, ktorý je predmetom dane, nakoľko týmto svojím účinkovaním zakladajú konkurenciu (vo filme by mohli hrať aj iní tanečníci). Pri výkone opatrovateľskej služby, nemožno ju vykonávať ako podnikanie, nakoľko na výkon potrebuje nezisková organizácia, Cirkev, ČK, vymedzené organizácie - potrebujú povolenie z VÚC, je tam stanovená suma za 1 hod. tejto služby, ktorá nesmie byť vyššia ako je v povolení VUC. A je to úhrada za službu zo zákona, nie je to dobrovoľne žiadaná úhrada. Mení to nejak Váš názor na to, že príjem z opatrovateľskej staroslitovsti za výkon opatrovateľky by nemal byť predmetom dane?

Účtovníctvo neziskovej organizácie

ID2261 | | Ing. Anton Kolembus

Nezisková organizácia poskytujúca všeobecné prospešné služby - opatrovateľská služba má dotácie z EÚ. Tieto by mali byť oslobodené od dane, nakoľko na tento účel bola n.o. zriadená. Sú od dane oslobodené aj úhrady za služby od klienta za čas priameho výkonu opatrovateľky? Túto úhradu prijme n.o. od opatrovanej osoby. Môže v tomto prípade účtovať v sústave JÚ?

Kúpa motorového vozidla a nezisková organizácia

ID1796 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Nezisková organizácia kúpila ojazdené osobné motorové vozidlo od fyzickej osoby v roku 2008, v tom čase ešte nebola platiteľom DPH. Motorové vozidlo zaradila do majetku spoločnosti. Odpisovala ho iba účtovne. Motorové vozidlo je odpísané a chce ho predať. Taktiež je už platiteľom DPH. Ako má správne postupovať z účtovného a daňového hľadiska?

Predaj nehnuteľnosti neziskovou organizáciou

ID1704 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Nezisková organizácia nadobudla nehnuteľnosť kúpou v hodnote 135 00 eur, ktorú nezaradila do užívania z dôvodu rekonštrukcie.Po roku a pol sa rozhodla túto budovu predať za 150 000 eur. Budova je staršia, teda je viac ako 5 rokov od kolaudácie a 5 rokov od užívania.

Nezisková organizácia je platiteľom DPH v rámci podnikateľskej činnosti, hlavná činnosť  - vzdelávanie je oslobodené od DPH. Ako má postupovať organizácia pri predaji nehnuteľnosti? Predáva budovu s DPH alebo bez DPH? Zisk z predaja nehnuteľnosti je príjem neziskovej organizácie, ktorý sa zdaňuje? Čo v prípade, ak vykázala v roku 2011 stratu z podnikateľskej činnosti? Ako správne postupovať pri zaúčtovaní?

Postavenie súkromnej umeleckej školy

ID1375 | | Ing. Ingrid Veverková

Máme v obci súkromnú umeleckú školu a súkromné centrum voľného času a poskytujeme im dotáciu na žiaka tak, ako v základnej škole ako zriaďovateľ dotujeme školskú jedáleň, školskú družinu a materskú školu. Súkromná umelecká škola aj centrum voľného času majú formu občianskeho združenia. Platí pre nich zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v z. n. p.? Ak áno, v cit. zákone je uvedené, že musia v účtovníctve viesť oddelene výnosy a náklady spojené s všeobecne prospešnými službami, výnosy a náklady spojené s podnikateľskou činnosťou a výnosy a náklady spojené so správou neziskovej organizácie. Ak im dáme na budúci rok vo VZN podmienku, že chceme, aby prostriedky z dotácie našej obce v účtovníctve analyticky členili, neprekročíme tým našu právomoc pri tvorbe VZN? Táto inštitúcia pôsobí aj v iných obciach, ktoré im tiež dávajú dotáciu. Chcem u nich ako hlavný kontrolór vykonať kontrolu, v rámci, ktorej plánujem skontrolovať použitie peňažných prostriedkov, ktoré získali od našej obce a zistiť, či vyčerpali, resp. nevyčerpali celú našu dotáciu.

Občianske združenie - účtovanie

ID1275 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Platí, že pri účtovaní v občianskom združení musia byť splnené 2 podmienky na to, aby sa zistilo, akým spôsobom sa  bude účtovať, a to obrat a nevykonávanie podnikateľskej činnosti. Čo sa chápe pod pojmom obrat – celkové príjmy, alebo len príjmy, ktoré vstupujú do základu dane? Občianske združenie dosahuje príjmy aj na základe stanov, t. j. členské príspevky . Tie tiež vstupujú do obratu?  Čo sa chápe pod pojmom podnikanie?  Napr. občianske  združenie - hokejový klub - predá hráča alebo prijíma reklamu od právnickej  alebo fyzickej osoby, ide o zdaniteľne príjmy, a teda aj o podnikanie ?

Ak občianske  združenie účtuje v sústave jednoduchého  účtovníctva, ale podáva daňové priznanie dane z príjmov právnických osôb, nevypĺňa sa tabuľka F časti III daňového priznania, ale A a C2 tejto časti?

V sústave jednoduchého účtovníctva sa účtuje teda o príjmov a výdavkoch, ktoré vstupujú do základu dane, a ktoré nie. Čo potom napr. s tým, že pôžička klubu na základe zmluvy sa zaúčtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane, a potom sa to vráti ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, v daňovom priznaní to nikde nefiguruje ?