Otázky s vecným pojmom: Materská dovolenka

počet otázok s vecným pojmom : 29



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

NČZD na manželku

ID2085 | | Ing. Iveta Matlovičová

Podľa § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP") sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane považuje manželka žijúca v spoločnej domácnosti, ktorá sa starala o vyživované maloleté dieťa podľa osobitného predpisu (zákon o rodičovskom príspevku). Podľa tohto zákona dieťaťom je dieťa do troch rokov veku, do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Môže sa uplatniť NČZD na:

a) Manželku od 1 dňa materskej dovolenky, t. j. od prvého dňa poberania materskej?

b) Manželku od nasledujúceho mesiaca po narodení dieťaťa (t. j. nar. 5. 4. 2013, čiže od mája 2013)?

c) Manželku, ktorá poberá rodičovský príspevok? Ktorý variant je správny?

Spĺňam kvalifikačné predpoklady na prácu v CVC?

ID2077 | | Ing. Jarmila Belešová

Nastúpila som ako zástup za kolegyňu, ktorá je na materskej dovolenke s podmienkou začať študovať do jedného roku. Keď som si začala vyberať školu, dozvedela som sa, že kolegyňa, ktorá má Predškolskú a elementárnu pedagogiku nespĺňa kvalifikačné predpoklady na prácu v CVC a pritom má záverečné skúšky z pedagogiky, psychólogie a voľnočasovej pedagogiky. A kolegyňa, ktorá má vyštudovanú na ZU magisterské štúdium Mediamatiky a jej záverečné skúšky neobsahovali predmety psychólogia, pedagogika. Je ich kvalifikačné zaradenie správne? Ktorá z kolegýň je kvalifikovaná a ktorá nie je a prečo?

Návrat z materskej dovolenky

ID1968 | | JUDr. Tatiana Mičudová

U svojho zamestnávateľa pracujem od roku 2008. Na MD som nastúpila v 12/2010 a dvojčatá sa nám narodili 1. 2. 2011, teda 02/2014 budú mať 3 roky. Na svojho zamestnávateľa som sa v 04/2013 písomne obrátila a oznámila, že sa hodlám v 06/2013 vrátiť späť do práce. Zastávala som pozíciu špecialistu vymáhania pohľadávok, čo predstavovalo poznanie práce všetkých oddelení nakoľko všetky činnosti sme museli preverovať aby sme mohli vymáhať pohľadávky od klientov (až na IT a marketing). Na osobnom stretnutí mi oznámili že moje pracovné miesto je obsadené (pričom niektoré moje činnosti boli prerozdelené na iných kolegov) a iné vhodné miesto pre mňa momentálne nemajú. Personalistka si na stretnutie rovno doniesla návrh na ukončenie pracovného pomeru s 2 mesačným odstupným + 1 za odrobené roky. Počas komunikácie mi bolo vysvetlené, že by bolo dobré to podpísať, nakoľko firma aj tak o pár rokov prejde pod banku a teda "neostane na kameni kameň" takže mi došlo že celé to stretnutie bolo o tom " hlavne to podpíš a odíď". Keď som sa pýtala na iné poracovné miesto vo firme, bolo mi oznámené, že je voľné miesto obchodníka a ja obchdník nie som a teda to miesto pre mňa voľné nie je, napriek tomu, že poznám firemnú politiku, informačný systém a (aj) prácu obchodníkov, nebolo mi to nič platné. Prijali človeka z vonku, ktorý tiež nebol obchodník. Ako prosím Vás postupovať ? V článku od p.Doc. Thurzovej uvádzate, že často dochádza k stavom, že sa ženy po návrate nedostanú päť do práce. Podľa zákona ak sa nezruší moje pracovné miesto mám naň po návrate nárok. To že zamestnávateľ nemohol nechať moje pracovné miesto voľné, je bez diskusie. Nechápem prečo, neobsadil moje miesto len po dobu zastupovania MD. Tým by sa elegantne vyriešil problém. Čítala som komentáre na internete a zaujímalo by ma, čo znamená "ak zaradenie na pôvodné miesto nie je možné" kto posudzuje, čo je to možné alebo nie ? Zamestnávateľ ? To potom nemusí resp. neprijme žiadnu mamičku, lebo im teoreticky hrozí, že nebude v práci tráviť toľko času ako predtým. Navyše v práci vedia, že som s partnerom na deti sama a v prípade choroby detí nám nemá kto pomôcť.

Práca na materskej dovolenke

ID1805 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Som živnostníčka a na základe minuloročného daňového priznania platím minimálne odvody do zdravotnej poisťovne (55,02 €/mesačne) a Sociálnej poisťovne (mesačne v sume 130,27 €.). Uplatňujem si priame výdavky a moje príjmy budú pravdepodobne aj v tomto roku minimálne (daň z príjmu za rok 2013 pravdepodobne nebudem platiť). Ak budem počas materskej a rodičovskej dovolenky pracovať (2013-2016), aké odvody budem platiť? Aká bude ich výška? Stratím nárok na materské? Aký maximálny príjem by som pripadne mohla mať, aby som nemusela platiť odvody? Existuje vôbec taká možnosť? Alebo sa mi neoplatí počas materskej a rodičovskej zarábať? Dokonca som dnes čítala o možnosti, že ak budem pracovať na materskej a rodičovskej, tak nedostanem žiadne príspevky. Oplatí sa ešte pred odchodom na materskú (od dnes do 15. 11. 2014) platiť vyššie nemocenské či iné príspevky?

Trvanie rodičovskej dovolenky

ID1594 | | JUDr. Zuzana Macková, PhD.

Trvanie rodičovskej dovolenky v nasledujúcom prípade

Trvanie zamestnania do  17. 7. 2008 - 11. 12. 2012 s priebehom:

  • 17.7. 2008 - 7. 12. 2009 výkon zamestnania,
  • 8. 12. 2012 - 21. 6. 2010 materská dovolenka,
  • 22. 6. 2010 - 9. 12. 2012 rodičovská dovolenka,
  • 10. 12. 2012 - 11. 12. 2012 výkon zamestnania (čerpanie starej dovolenky).

Dieťa danej matky dosiahlo tri roky 13. 1. 2013. Matka si v decembri 2012 podala žiadosť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku k 30. 11. 2012.

Od 1. 12. 2012 už rodičovský príspevok nepoberala. Dňa 12. 12. 2012 bola zaevidovaná na úraden práce, sociálnych vecí a rodiny ako uchádzač o zamestnanie a podala si žiadosť o dávku v nezamestnanosti.

Stratila dotyčná osoba  odňatím rodičovského príspevku na vlastnú žiadosť nárok na rodičovskú dovolenku. Ak nie, či sa v tomto prípade obdobie 1. 12. - 9. 12. 2012 stále považuje za rodičovskú dovolenku, ktorá bola ukončená nástupom do zamestnania dňa 10. 12. 2012.

Poskytnutie príspevku na dovolenku

ID1426 | | Mgr. Ladislav Briestenský

V podnikovej kolektívnej zmluve máme s odborovou organizáciou dohodnuté poskytovanie finančného príspevku zamestnancom z prostriedkov sociálneho fondu na regeneráciu pracovnej sily – príspevok na dovolenku, a to 1 x ročne v zúčtovaní za mesiac jún bežného roka, pričom poskytnutie uvedeného príspevku je viazané na splnenie nasledujúcich podmienok:

  1. nepretržité trvanie pracovného pomeru v organizácii k 30. 6. bežného roka najmenej 6 mesiacov, pričom za nepretržité trvanie pracovného pomeru sa považuje aj skončenie pracovného pomeru a bezprostredne nadväzujúci vznik nového pracovného pomeru v tej istej organizácii,
  2. pracovný úväzok najmenej 80%,
  3. trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti, materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky k 30. 6. bežného roka nie je dlhšie ako 6 mesiacov.

Je, alebo nie je viazanie poskytnutia príspevku na dovolenku na splnenie podmienky uvedenej v bode 3, v prípade zamestnankyne alebo zamestnanca na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke v rozpore s ustanovením § 157 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.  a s ustanovením § 157 ods. 2 cit. zákona? Ako správne vykladať uvedené ustanovenia pri poskytovaní rôznych príspevkov zo sociálneho fondu,  tak by nedošlo k ich porušovaniu?

Možno si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na družku?

ID1208 | | Ing. Alena Benková

Druh a družka žijú v spoločnej domácnosti, majú dieťa, na ktoré si uplatňuje druh daňový bonus. Môže si druh uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.  o dani z príjmov v z. n. p. na družku, ktorá je na materskej dovolenke ?

Prestávky v práci v súvislosti s dojčením

ID1160 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

Ak preruším materskú dovolenku a vrátim sa do práce, budem mať nárok na nejaké voľno spojené s dojčením dieťaťa?

Dovolenka pri pracovnom pomere na kratší pracovný čas

ID970 | | doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.

Som absolventka vysokej školy, momentálne na materskej dovolenke, a od januára budúceho roka by som chcela nastúpiť do zamestnania aspoň na skrátený pracovný úväzok. Na akú dovolenku by mi vznikol nárok, keby som pracovala napríklad iba 3 dni v týždni?

Nevyčerpaná dovolenka

ID950 | | JUDr. Marek Švec

Zamestnankyni po nástupe z materskej dovolenky zostala stará dovolenka 18 dní, ktorú si nestihne vyčerpať do konca roka 2011. Zároveň jej vznikol nárok na dovolenku 15 dní za rok 2011. V prípade, ak si nevyčerpá zostatok starej dovolenky, prepadne jej a do nového roku sa prenáša len zostatok 15 dní za rok 2011?