Otázky s vecným pojmom: Dodanie tovaru

počet otázok s vecným pojmom : 64



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Preclenie tovaru na vývoz v susednej krajine

ID1272 | | Anna Danková

Firma so sídlom v SR - platiteľ DPH, nie je spoločnosťou registrovanou pre DPH v zahraničí. Realizuje vývozy tovarov z tuzemska do tretích štátov. Špeditér, ktorý pre spoločnosť zabezpečuje kombinovanú železničnú a námornú kontajnerovú prepravu tovaru od slovenského výrobcu ku zahraničnému kupujúcemu, navrhuje precliť tovar v ČR. Možno považovať vývoz za oslobodený od DPH podľa § 47 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), ak špeditér spoločnosti obstará doklad, že na vývoz prepustil tovar český colný úrad a nemecký colný úrad výstup  z EU potvrdil?

Na doklade o vývoze budú uvedení:

  • vývozca – spoločnosť so sídlom v SR,
  • príjemca: spoločnosť v treťom štáte,
  • krajina  vývozu :  Slovensko,
  • krajina určenia: tretí štát.

Ide v tomto prípade o premiestnenie tovaru do ČR podľa  § 8 ods. 4 zákona o DPH. Pokiaľ áno, aké povinnosti z toho vyplývajú v tuzemsku a aké v ČR?

Zaúčtovanie dodatočného platobného výmeru

ID1783 | | Ing. Marián Drozd

Daňový úrad vydal dodatočný platobný výmer - rozdiel dane z pridanej hodnoty - čím zvýšil daňovú povinnosť. Spoločnosť v daňovom priznaní k DPH mala uvedené dodanie tovaru do iného členského štátu podľa § 43 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) ako dodanie oslobodené od dane. Daňový úrad zistil, že odberateľ (spoločnosť v inom členskom štáte) v čase dodania tovaru nemal platné IČ DPH. Dodanie tovaru teda neuznal ako oslobodené od DPH, ale zo sumy dodania tovaru vypočítal spätne DPH. A posúdil to ako dodanie tovaru v tuzemsku, napr. dodanie bolo v sume 10 000 eur, zaúčtované ako tržba na účte 604. Daňový úrad z tejto sumy vypočítal DPH vo výške 1 666,67 eura. Túto sumu bolo potrebné doplatiť daňovému úradu. O túto sumu sa ponížili tržbu. Možno tento dodatočný platobný výmer zaúčtovať ako zníženie tržby na účte 604, čiže 1 666,67 eura  ako zápis na účtoch 604/343?

DPH s poľskou firmou

ID4931 | | Ing. Marián Drozd

Tovar mi je dodávaný z Poľska bez DPH – čiže prenos. Príležitostný predaj môjmu známemu: súkromná osoba, čiže mu vystavím FA ako súkromnej osobe s DPH a odvediem DPH štátu? Správne? Či je potrebné registračnú pokladňu, aj keď to bude cca 1-2-krát do mesiaca v hodnote 400 €? Alebo je postačujúca Faktúra? Z poľskej firmy dostanem na konci roka odmenu 2 %, kde je registrovaná moja firma z tržby. K tej odmene prirátam DPH, či je oslobodená od DPH? Samozrejme v DP PO bude zdanená 21 % ako klasický príjem, či sa to dáva niekam inam v DP PO?

Samozdanenie pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ

ID77 | | Ing. Zdenka Jablonková

Ak slovenský platiteľ prizná daň z nadobudnutého tovaru z iného členského štátu EÚ, následne uplatní odpočítanie tejto dane je to „samozdanenie"?

Odpočítanie dane prostredníctvom daňového priznania k DPH

ID1512 | | Ing. Marián Drozd

Rakúska firma dodáva na Slovensku kotle s montážou, zákazník je slovenská firma, ktorá uplatňuje ust.  § 69 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“).  Rakúska firma však v rámci dodavky nakupuje rôzne druhy tovarov ( bez montáže ) zo zahraničia, ktoré si dáva doviezť na Slovensko. Objednáva ich pod IČ DPH platným na Slovensku, v daňovom priznaní k DPH teda vykazuje nadobudnutie tovaru z iného členského štátu s odpočítaním  DPH. Okrem tohto nadobudnutia kupuje aj ďalšie plnenia na Slovensku v súvislosti s realizáciou zákazky.

Má možnosť z týchto nákupov v zmysle § 49 ods. 9 cit. zákona uplatňovať odpočítanie DPH prostredníctvom daňového priznania k DPH?

Hnuteľný hmotný majetok a DPH

ID5001 | | Ing. Ján Mintál

Slovenská firma A (slovenská sro, platiteľ podľa § 4) nakupuje hnuteľný majetok- staré lode aj od fyzických osôb (na základe kúpnej zmluvy -mimo DPH- nevstupuje do DPH priznania), aj z EU od iných firiem (vstupuje do DPH priznania § 69 ods. 6). Tieto lode sú fyzicky dovezené na územie SR. Následne po repasovaní sú lode (tovar) predané odberateľom. SR spoločnosť premiestní lode na územie Maďarska kde maďarská spoločnosť B (platiteľ v HU, dodávateľ) repasuje (oprava, údržba, natieračské práce, modernizácia) tieto lode. Následne sa loď vráti na územie SR. Takže podľa zákona o DPH v § 8 ods. 4 písm f platiteľ dane nevykazuje premiestnenie tovaru v daňovom priznaní a ani v súhrnnom výkaze. Podľa nás sa jedná o základné pravidlo §15 zákona o DPH. HU spoločnosť B fakturuje firme A službu s prenesením daňovej povinnosti. V tomto uvedenom prípade maďarská spoločnosť potrebuje použiť samozrejme aj materiál pri opravách. Môže nastať aj taká situácia, že maďarská spoločnosť poskytuje všetok materiálu/tovaru pre potreby repasovania a zmodernizuje aj loď (kamerový systém, GPS systém). Kde je tá pomyselná čiara/hranica, aby sa nejednalo o dodanie tovaru s montážou? Záleží to od formulácie zmluvy, alebo napr. že aký pomer má samotný tovar (materiál) k samotným prácam? Sú hore uvedené úvahy správne?

Preprava materiálu a hotových výrobkov v štátoch EÚ

ID1259 | | Ing. Jozef Pohlod

Slovenská spoločnosť - s r. o., ktorá je platiteľom DPH, vyváža materiál do Maďarska. V Maďarsku z tohto materiálu vyrobia finálny produkt, ktorý následne slovenský prepravca distribuuje do rôznych štátov Európskej únie (EÚ) podľa pokynov slovenskej s. r. o. Tovar teda odchádza z Maďarska a dodáva sa platiteľom DPH v krajinách EÚ. Ako postupovať pri takejto situácii z pohľadu DPH, kde a komu sa má zaplatiť DPH?

Palivové karty a DPH

ID1515 | | Anna Danková

Špedičná firma využíva na tankovanie po celej Európe palivové karty. Pre spoločnosť jazdia aj iní dopravcovia a mali by záujem používať palivové karty vystavené na danú firmu. Ako by sa potom postupovalo pri refakturácii ceny PHL z hľadiska DPH? Napríklad nakúpi sa nafta v Poľsku s DPH. Spoločnosť si  daň vyžiada späť. Partnerovi sa bude fakturovať suma – základ dane + slovenská DPH?

 

Prijatá záloha z tretej krajiny na tovar

ID1919 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Firma prijala z tretej krajiny zálohu na dodávku tovaru. Podľa § 72 ods. 1 písm. f) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. by mal platiteľ dane vyhotoviť faktúru na prijatú platbu. Aké náležitosti má takáto faktúra obsahovať, keďže niet o čom účtovať a snáď by mala byť vyhotovená aj mimo účtovníctva, len ako oznámenie s jedinou informačnou hodnotou pre obchodného partnera, a to deň prijatia platby. Podľa skúseností nie je pre partnera tento dátum relevantný, ale zaujíma ho deň nalodenia (odoslania) tovaru.  Pre aké účely má tento doklad slúžiť, aby sme to vedeli zmysluplne vysvetliť aj obchodnému partnerovi.

Dodanie tovaru do Chorvátska

ID2232 | | Ing. Marián Drozd

Naša spoločnosť sa zaoberá predajom tieniacej techniky, ak zákazník požaduje, tak zrealizujeme aj montáž. Sme platitelia DPH registrovaný na Slovensku. Chcem sa opýtať ako postupovať z pohľadu zákona o DPH v týchto prípadoch: 1. Slovenská firma (platiteľ DPH na Slovensku) si kúpi od našej spoločnosti tovar, ale požaduje, aby bol tento tovar dopravený do Chorvátska. Naša spoločnosť prepraví tovar na vlastnom firemnom aute do Chorvátska. Cenu prepravy započíta priamo do ceny tovaru (t.j. preprava nefiguruje na faktúre ako samostatná položka). Preprava tovaru sa začína na Slovensku a končí v Chorvátsku. Ako postupovať z pohľadu DPH - má byť faktúra vystavená so slovenskou DPH?

2. Slovenská firma (platiteľ DPH na Slovensku) si objedná od našej firmy tovar - markízu, ktorú požaduje aj namontovať v Chorvátsku. Aké povinnosti z pohľadu DPH vyplývajú pre našu spoločnosť - vystavíme faktúru pre slovenského zákazníka za dodanie tovaru s montážou v Chorvátsku so slovenskou DPH?

3. Ako by sme postupovali v prípade, že by v bode 1. a 2. bol odberateľ slovenská domácnosť (t. j., nebol by to platiteľ DPH).