Otázky a odpovede


Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Odlúčené pracovisko

ID1021 | | Ing. Peter Aron

Môže pracovať zamestnanec na pracovisku sám? Ak môže, kto a ako často ho má kontrolovať aby boli splnené požiadavky BOZP? Čo je odlúčené pracovisko (podľa zákona, vyhlášky a nariadenia vlády)?

DPH a nákup pozemku

ID474 | | Ing. Jozef Pohlod

Spoločnosť s ručením obmedzeným, platiteľ DPH kúpila stavebný pozemok od obce. Obec mu vystavila faktúru na predaj pozemku aj s vyčlenením DPH na faktúre. Faktúra obsahuje aj IČ DPH predávajúceho. Keďže spoločnosť, ktorá  kúpila pozemok a má daňový doklad, môže si uplatniť DPH naraz v daňovom priznaní v danom mesiaci, kedy nastane predaj? Má spoločnosť  nárok na vrátenie DPH?

Predaj pozemkov a DPH

ID452 | | Ing. Zdenka Jablonková

Pre účely podnikania plánujeme kúpiť starší rekreačný objekt. K chate patria aj priľahlé pozemky mimo zastavaného územia obce (7 parciel). Spolu s dodávateľom nie sme si istí, aký postup je správny z hľadiska DPH vo veci zdanenia pozemkov. V prípade pozemku, na ktorom stojí chata sa môže dodávateľ v zmysle § 38 ods.1 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") rozhodnúť, či daň uplatní alebo nie. Podotýkam, že obaja sme platitelia DPH. Problematické sú ďalšie, menšie pozemky. V  liste vlastníctva sú evidované ako "zastavané plochy a nádvoria", pričom v riadku spôsob využitia je uvedené, že ide o pozemok, na ktorom je postavená ostatná inžinierska stavba a jej súčasti. Podľa informácií dodávateľa ide o vodovodnú, kanalizačnú, káblovú, telefónnu prípojku, transformátor, prístupové cesty a vodojem s oplotením. Za túto kategóriu pozemkov dodávateľ platí aj daň z nehnuteľností. V Metodickom pokyne k zdaňovaniu dodania a nájmu nehnuteľností podľa § 38 zákona o DPH vydanom Daňovým riaditeľstvom SR sú uvedené  definície pojmov stavba a stavebný pozemok. Stavba na účely zákona o DPH nie je definovaná. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v .z n. p. (ďalej len "Občiansky zákonník") v § 119 ustanovuje, že veci sú hnuteľné a nehnuteľné. Nehnuteľnosti definuje ako pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.  Stavebným pozemkom sa podľa § 43h zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)  v z. n. p. (ďalej len "stavebný zákon") rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. V územnom pláne zverejnenom na stránke obce je predmetná lokalita označená ako oblasť rekreácie a športu – súčasný stav. Na základe uvedených informácií vidno určitý nesúlad predpisov upravujúcich túto problematiku. Je zrejmé, že na pozemkoch umiestnené inžinierske stavby nespĺňajú podmienku pevných základov, možno len v prípade vodojemu. Podľa definície stavebného pozemku by mohlo ísť o stavebný pozemok, keďže je v územnom pláne zahrnutý v jestvujúcej oblasti rekreácie a športu (ale bez presného určenia parciel, v mierke 1:20000). Teda nič nebráni budúcej zástavbe. Možno na upresnenie by postačovalo vyjadrenie obce. A nakoniec, pojem stavebný pozemok nie je totožný pre účely dane z nehnuteľností, kde sadzby sú nepomerne vyššie.

Účtovanie náhrady škody

ID476 | | Ing. Jozef Pohlod

Právnická osoba v decembri 2010 zaúčtovala škodu na majetku (neodstrániteľnú), avšak ku dňu ukončenia závierky 2010 nemala ešte od poisťovne potvrdenú možnú náhradu škody, takže neúčtovala ani o nároku na náhradu škody ani o žiadnej inej náhrade. V rámci úpravy základu dane 2010 zvýšila základ dane o daňovú zostatkovú cenu tohto vyradeného majetku a upravila základ dane aj o rozdiel medzi daňovou zostatkovou cenou  a účtovnou zostatkovou cenou tohto vyradeného majetku. Až v marci 2011 poisťovňa potvrdila nárok na náhradu škody a spoločnosť aj skutočne prijala náhradu škody v marci 2011. Je možné posúdiť tento príjem roku 2011 od poisťovne ako príjem prislúchajúci k výdavku, ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 17 ods. 3 písm. g) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z .n. p. a znížiť základ dane 2011 vo výške daňovej zostatkovej ceny majetku (ak bola náhrada vyššia ako bola táto daňová zostatková cena) alebo znížiť základ dane 2011 vo výške prijatej náhrady (ak bola náhrada nižšia ako daňová zostatková cena  majetku)?

Fakturácia do Čiech

ID470 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Česká firma s českým DIČ si objednala u slovenskej spoločnosti jednorazový prenájom miestnosti. Ako sa má vystaviť odberateľská faktúra? Treba ju vystaviť so slovenskou DPH?

Účtový rozvrh

ID472 | | Ing. Dušan Dobšovič, Makro Konzult s.r.o.

Môže si účtovná jednotka, účtujúca v sústave podvojného účtovníctva pridávať účty hocikedy podľa vlastného uváženia? Dovoľuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p.  kedykoľvek meniť - pridávať účty?

Nepeňažný vklad časti spoločnosti do ZI

ID462 | | Ing. Alžbeta Hermanová

Ak fungujúca spoločnosť, platiteľ DPH vloží časť svojej spoločnosti formou nepeňažného vkladu do základného imania a tým vznikne spoločnosť (100% dcéra spoločnosti), považuje sa takáto transakcia za dodanie tovaru a služby, alebo je to oslobodené podľa §10 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH")?  Daňový úrad vzniknutú spoločnosť registroval pre DPH, nie však dňom vkladu. Prepáčte, ale nemám v tom úplne jasno, tak si to chcem ešte prekonzultovať. DR SR mi dalo stanovisko: "Predmet každého nepeňažného vkladu sa posudzuje samostatne. Podľa ustanovenia § 59 Obchodného zákonníka nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť, teda majetok, ktorý je oceniteľný peniazmi. Predmetom nepeňažného vkladu môžu byť hnuteľné veci, nehnuteľnosti, podnik alebo jeho časť, nehmotný majetok (práva k nehmotným statkom, ako aj záväzkové právo, pohľadávka, obchodné podiely, cenné papiere, a pod.). Poskytnutie nepeňažného vkladu vo forme nehnuteľnosti sa považuje za dodanie tovaru (§ 8 zákona o DPH) alebo dodanie služby (§ 9 napr. prevod práva k nehmotnému majetku) za protihodnotu, s výnimkou prípadov uvedených v § 10 zákona o DPH. V súvislosti s § 4 ods. 6 sa platiteľom DPH zo zákona stáva aj PO alebo FO, ktorá nadobudla v tuzemsku podnik alebo časť podniku a to v súlade s § 476 až 488 Obchodného zákonníka, dňom jeho nadobudnutia."

Odpočet DPH pri preprave tovaru

ID471 | | Ing. Marcela Rabatinová, PhD.

Je správny postup odpočítania DPH pri preprave tovaru z Európskej únie, ktorú zabezpečuje pre  slovenskú spoločnosť - platiteľa DPH, tuzemský prepravca a následne ju slovenskej spoločnosti fakturuje s DPH? Uvedený tovar sa používa na podnikateľské účely.

Nesprávne priznaná tarifná trieda

ID466 | | Ing. Jana Štofíková

Hlavná kontrolórka obce zistila, že zamestnanec obce má neoprávnene priznanú 6. platovú triedu s prevahou fyzickej práce. Dôvodom neoprávnene priznanej platovej triedy je, že nespĺňa kvalifikačné predpoklady pre priznanie danej platovej triedy. Menovaný zamestnanec má len základné vzdelanie, ktoré nie je postačujúce  na priznanie 6. platovej triedy. V osobnom spise nemá založený žiadny doklad a obec nemá vedomosť o žiadnej výnimke zo zákona, ktorá by povoľovala menovanému priznať túto platovú triedu. Navrhované riešenie obece je rozviazať s menovaným pracovný pomer, podľa zákona 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.  Podľa ustanovenia § 63 ods. 1 písm. d) tohto zákona, zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce.

Odmeňovanie zamestnanca obce

ID465 | | Ing. Jana Štofíková

Obec vykonáva hospodársku činnosť - prevádzkuje  hostinec a obchod s rozličným tovarom. ch pracovná doba je nasledovná.   V obchode je  týždenný pracovný čas 37,5 h od pondelka do soboty. Voľno majú v štvrtok a v nedeľu.  V hostinci  týždenný pracovný čas predstavuje 37,5 h  od pondelka do nedele, okrem štvrtka.  Za predchádzajúceho vedenia obce boli predavačky odmeňované  mzdou 130 € ako základ + 5% z tržieb a príplatok za sobotu a nedeľu. Ako postupovať pri odmeňovaní predavačiek? Je postup obce správny? Aká mzda prislúcha predavačkám?