Aktuálna téma

Služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok na účely DPH

Dňom 1. januárom 2017 nadobúdajú účinnosť Články 13b, 31a a 31b vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 282/2011, ktorých cieľom je zabezpečiť jednotné zaobchádzanie s poskytovaním služieb spojených s nehnuteľným majetkom na účely dane z pridanej hodnoty (DPH). Predmetné Články nariadenia sú priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

Podľa Článku 47 Smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH (ďalej len „Smernica“), ktorý je implementovaný do slovenskej legislatívy prostredníctvom § 16 ods. 1 platného zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. platí, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľný majetok je miesto, kde sa nehnuteľný majetok nachádza.

Spomínané Články vykonávacieho nariadenia bližšie definujú:

  • čo sa na tieto účely rozumie nehnuteľným majetkom,
  • ktoré služby sú (nie sú) považované za služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok.

Koncom roku 2015 vydala Európska Komisia k predmetným Článkom vykonávacieho nariadenia aj nezáväzné vysvetlivky, ktorých cieľom je priblížiť ich význam a uplatňovanie v praxi.

Z pohľadu Slovenska je možné spomenúť, že slovenská finančná správa sa pravidlami vykonávacieho nariadenia týkajúcich sa služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok riadi i v súčasnosti, čo vyplýva z nezáväzných pokynov zverejnených na webovej stránke Finančného riaditeľstva SR.

Definícia nehnuteľného majetku

Na účely uplatňovania Smernice sa za nehnuteľný majetok považuje:

a)  Akákoľvek určitá časť zeme na povrchu alebo pod ním, ku ktorej možno založiť vlastnícke právo a držbu.

„Časť zeme na povrchu“ zahŕňa okrem pôdy aj vodné plochy, oceán, ale aj rieku a pod. Za nehnuteľný majetok sa považujú aj rastliny, stromy, úroda, pokiaľ sú pevne spojené so zemským povrchom, t. j. ak sú zakorenené v zemi.

„Časť zeme pod povrchom“ predstavuje napríklad ropný vrt, podzemné vody, horniny a nerasty uložené v zemi. Za nehnuteľný majetok sa považujú len pokiaľ sú v zemi, preto ich ťažba bude predstavovať službu vzťahujúcu sa na nehnuteľný majetok. Po vyťažení sa nerasty stávajú hnuteľným majetkom a následná manipulácia s nimi už nepredstavuje služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok.

Za nehnuteľný majetok sa považuje taký majetok, pri ktorom existuje možnosť založenia vlastníckeho práva a držby aj, ak v čase posudzovania služby takéto vlastnícke právo alebo držba neexistujú. Za taký majetok možno považovať napr. aj medzinárodné vody. Preto i práce v medzinárodných vodách, ako sú vykopávanie, vrty, bagrovanie a pod., sú považované za služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok.

b)  Akákoľvek budova alebo stavba pripevnená k zemi alebo v zemi nad úrovňou mora alebo pod ňou, ktorá sa nemôže jednoducho rozobrať alebo premiestniť.

Budova je človekom vytvorená konštrukcia, ktorá má strechu a steny, ako napr. dom alebo továreň. Stavba je konštrukcia, ktorá má širší význam ako pojem budova a zahŕňa aj inžinierske stavby, ako sú potrubia, elektrické a iné vedenie uložené v zemi a pod. Za nehnuteľný majetok sa považuje všetko, čo bolo trvalo zabudované do budovy alebo stavby a stalo sa jej súčasťou.

Hlavnými znakmi nehnuteľného majetku je jeho pripevnenie k zemi alebo v zemi a tiež skutočnosť, že konštrukciu nie je možné jednoducho rozobrať alebo premiestniť, t. j. nie je to možné bez potreby využitia určitých profesionálnych schopností, špeciálnych mechanizmov alebo know-how, bez značného času a finančných nákladov, ktoré je potrebné vynaložiť na rozobratie alebo premiestnenie majetku, alebo rozobratie a premiestnenie majetku nie je možné bez jeho zničenia.

Imobilný snack bar v prípade, ak by bol dlhodobo využívaný na jednom mieste na ekonomické aktivity a bol by ukotvený k zemi tak, že by bolo možné ho považovať za imobilný a ťažko premiestniteľný, mohol by sa považovať za nehnuteľný majetok.

c)  Akýkoľvek prvok, ktorý sa inštaloval a tvorí neoddeliteľnú súčasť budovy alebo stavby, bez ktorého by budova alebo stavba nebola úplná, ako napríklad dvere, okná, strechy, schodiská a výťahy.

Prvky, ktoré sú trvalo inštalované a stali sa neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti a zabezpečujú funkčnosť nehnuteľného majetku ako celku, sú považované za nehnuteľný majetok. Takéto prvky sú nehnuteľným majetkom aj v prípade, ak ich je možné vymeniť (napr. okno, kuchynská linka, sanitárne zariadenie na obytnej budove, bezpečnostný systém na väznici, odsávanie prachu v továrni, a pod.).

d)  Akýkoľvek prvok, vybavenie alebo prístroj trvalo namontovaný v budove alebo stavbe, ktorý nemožno premiestniť bez zničenia alebo úpravy budovy alebo stavby.

Uvedené pokrýva akékoľvek zariadenie, ktoré súvisí s funkciou nehnuteľnosti z hľadiska účelu jej použitia, napríklad montáž výrobnej linky vo výrobnej hale. Trvalo namontovaným zariadením je potrebné rozumieť zariadenie, ktoré bude namontované počas svojej ekonomickej životnosti, aj keď je to čas kratší, ako životnosť samotnej budovy.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)