Aktuálna téma

Podávanie daňového priznania k DPH, súhrnného a kontrolného výkazu – vybrané situácie

Daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH), kontrolný výkaz ako aj súhrnný výkaz sú základné výkazy, ktoré Finančnej správe SR podávajú platitelia DPH či ostatné osoby, registrované pre DPH z iného titulu. Každý z výkazov má rozdielny cieľ, štruktúru a najmä ho rôzne typy osôb podávajú za rozdielnych podmienok. Predmetom článku je porovnanie a najmä vysvetlenie podmienok, termínov a pravidiel pre podávanie uvedených výkazov jednotlivými podnikateľskými subjektmi ako aj nové pravidlá pre podávanie osobitného daňového priznania (DP) pre dodávky elektronických, telekomunikačných, televíznych a rozhlasových služieb nezdaniteľným osobám z Európskej únie (EÚ).

Daňové priznanie k DPH

Slovenský platiteľ DPH (registrácia podľa § 4, resp. § 4b zákona č. 222/2004 Z. z., o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. – ďalej len „zákon o DPH“) – podáva DP k DPH za každý kalendárny mesiac / štvrťrok (v závislosti od svojho zdaňovacieho obdobia). DP k DPH podáva aj prázdne, resp. negatívne, t. j. aj za obdobie, v ktorom nedodal žiadny tovar ani službu a neuplatňuje si v ňom odpočítanie DPH.

Zahraničná osoba (registrácia podľa § 5 alebo podľa § 6 zákona o DPH) – na rozdiel od platiteľa DPH registrovaného v zmysle § 4 alebo § 4b zákona o DPH nepodáva DP k DPH za každé jedno zdaňovacie obdobie, ale iba za obdobie, v ktorom:

  • jej vznikla povinnosť platiť DPH podľa § 69 – ide najmä o dodanie tovarov a služieb zo SR alebo povinnosť samozdaniť nadobudnutý tovar od dodávateľa z krajiny EÚ,
  • dodala odberateľovi so sídlom v inej členskej krajine EÚ tovar, ktorý je oslobodený od DPH v zmysle § 43 zákona o DPH,
  • dodala v rámci trojstranného obchodu tovar odberateľovi v inej krajine EÚ (ako prvý odberateľ druhému odberateľovi – § 43 zákona o DPH),
  • dodal odberateľovi so sídlom v tretej krajine tovar oslobodený od DPH v zmysle § 47 zákona o DPH,
  • si uplatňuje odpočítanie DPH z tovarov a služieb nakúpených v SR či odpočítanie dane vzťahujúcej sa k dovezenému tovaru.

Za obdobia, v ktorých nenastala žiadna z uvedených skutočností, DP k DPH nepodáva.

Neplatiteľ DPH – t. j. firma registrovaná pre DPH podľa § 7, § 7a zákona o DPH alebo neregistrovaná pre DPH vôbec – podáva DP za kalendárny mesiac, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť. Ide najmä o situáciu, ak:

  • Zo zahraničia nakúpila službu, ktorú je povinná samozdaniť. Táto povinnosť sa týka len služieb, ktorých miesto dodania určené v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH (základné pravidlo) alebo v zmysle § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH (osobitné pravidlá), sa nachádza v SR. V praxi ide o väčšinu typov služieb, vykonávaných osobne (programátorské, technické či poradenské služby) alebo automaticky a elektronicky (ide o rôzne softvéry predávané on-line prostredníctvom webstránok, predplatné pre on-line služby, napr. Adobe, BaseCamp či DropBox, fotografie z fotobanky, šablóny, e-booky či on-line kurzy).
  • Zo zahraničia nakúpila tovar s inštaláciou a montážou, pričom miesto dodania sa nachádza v SR [t. j. v SR bol tovar nainštalovaný alebo zmontovaný – § 13 ods. 1 písm. b) zákona o DPH].

V oboch prípadoch nie je podstatným sídlo zahraničného dodávateľa. Podľa pravidiel uvedených v § 69 ods. 2 a 3 zákona o DPH sa samozdaňuje prijatie služby aj od dodávateľa so sídlom v EÚ a rovnako aj od dodávateľa so sídlom v tretej krajine. Rovnako zdaňuje prijatia každá slovenská zdaniteľná osoba, okrem platiteľa DPH, ide napr. o zdaniteľné osoby registrované pre DPH v zmysle § 7 a § 7a zákona o DPH a rovnako aj zdaniteľné osoby pre DPH neregistrované vôbec. Z pohľadu povinnosti registrovať sa v SR existuje medzi nimi tento rozdiel:

  • V prípade, ak slovenský podnikateľský subjekt (neplatiteľ DPH) prijme od dodávateľa so sídlom v EÚ službu, ktorej miesto dodania sa v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH nachádza v SR, je povinný sa registrovať v zmysle § 7a zákona o DPH – a to ešte pred prijatím takejto služby. Službu je povinný zdaniť v DP k DPH, registráciou sa však nestáva platiteľom DPH a nemôže si uplatniť odpočítanie DPH.
  • V prípade, ak slovenský podnikateľský subjekt (neplatiteľ DPH), prijme rovnakú službu od dodávateľa so sídlom v tretej krajine, nie je povinný sa registrovať, no službu samozdaňuje (bez nároku na odpočítanie DPH).

DP k DPH podáva zakaždým za kalendárny mesiac (nikdy teda nie štvrťročne).

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)