Aktuálna téma

Oceňovanie zásob v podvojnom účtovníctve

Podľa § 12 ods. 1 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) sa majetok účtovnej jednotky z časového hľadiska člení na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok.

Dlhodobý majetok je taký, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok.

Krátkodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.

Vymedzenie zásob v podvojnom účtovníctve

Medzi krátkodobý majetok patria zásoby (§ 17 ods. 1 Postupov účtovania v PÚ), tzn. zásoby nie sú určené na dlhodobé používanie; sú súčasťou obežného majetku účtovnej jednotky. Podľa § 17 ods. 2 Postupov účtovania v PÚ sa ako zásoby účtuje:

  • materiál (účet 112 a účty, ktoré sa používajú v súvislosti s obstaraním materiálu 111, 119),
  • nedokončená výroba (účet 121), polotovary vlastnej výroby (účet 122), výrobky (účet 123) a zvieratá (účet 124),
  • tovar (účty 132, 133 a účty, ktoré sa požívajú v súvislosti s obstaraním tovaru 131, 139).

Materiál

Ako materiál sa účtujú(e):

  • Suroviny – hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu.
  • Pomocné látky – hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu, (napríklad lak na výrobky).
  • Prevádzkové látky – hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, (napríkladmazadlá, palivo, čistiace prostriedky).
  • Náhradné dielce – predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu.
  • Obaly – ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom. Vratné obaly slúžia na viacnásobné použitie a účtujú sa na samostatnom analytickom účte účtu 112 – Materiál.
  • Hmotný majetok, ktorým sú samostatné hnuteľné veci, ak je ich ocenenie v sume rovnej alebo je nižšie ako 1 700 € a účtovná jednotka sa rozhodne účtovať o ňom ako o zásobách. Tento majetok sa účtuje v zásobách ale v skutočnosti sa používa dlhodobo. Pri tomto postupe sa odporúča viesť operatívnu evidenciu.

O hnuteľných veciach s dobou použiteľnosti najviac jeden rok sa účtuje bez ohľadu na obstarávaciu cenu ako o zásobách.

Nedokončená výroba

O nedokončenej výrobe sa účtuje, ak ide o produkty, ktoré už prešli jednou alebo niekoľkými výrobnými operáciami a nie sú už materiálom, ale nie sú ešte hotovým výrobkom. Medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov a architektov. O nedokončenej výrobe sa musí účtovať, ak do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka neboli výkony vlastnej činnosti dokončené. Ako nedokončená výroba sa účtujú aj náklady vznikajúce na výstavbu nehnuteľnosti na predaj (aktiváciou prostredníctvom účtu 611 – Zmena stavu nedokončenej výroby), a to v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá stavia nehnuteľnosť na predaj po ukončení výstavby a nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj alebo na účtovanie o zákazkovej výrobe.

Polotovary vlastnej výroby

O polotovaroch vlastnej výroby sa účtuje, ak ide o oddelene evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a dokončia sa alebo skompletizujú do výrobkov v ďalšom výrobnom procese. Na rozdiel od nedokončenej výroby ich možno realizovať aj bez toho, aby boli skompletizované do výrobkov, dajú sa teda predávať aj individuálne (napr. pneumatiky motorových vozidiel). Ak sa predávajú, nazývajú sa polotovary, ak sa kompletizujú do výrobkov, tak ide o polovýrobky.

Výrobky

O výrobkoch sa účtuje, ak ide o predmety vlastnej výroby určené na predaj mimo účtovnej jednotky alebo na spotrebu vo vnútri účtovnej jednotky. Ako výrobky sa účtuje aj dokončená výstavba nehnuteľnosti na predaj, a to v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá stavia nehnuteľnosť na predaj po ukončení výstavby a nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj alebo na účtovanie o zákazkovej výrobe.

Zvieratá

V zásobách sa účtujú najmä zvieratá, ktorými sú mladé chovné zvieratá (napr. teľatá do 3 mesiacov, mladé chovné ošípané a pod.), zvieratá vo výkrme (všetky druhy jatočných zvierat, napr. hovädzí dobytok, ošípané), ryby, kožušinové zvieratá (chované pre kožušinu, napr. líšky), včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek a husí na výkrm a psy. Účtujú sa tu aj zvieratá, ktoré sa neúčtujú na 026 – Základné stádo a ťažné zvieratá, lebo ich využiteľnosť v chove nie je dlhšia ako 4 roky.

Tovar

O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky. Tovarom sú aj nehnuteľnosti, ktoré účtovná jednotka obstaráva za účelom predaja, účtujú sa však na „osobitnom“ účte 133 – Nehnuteľnosť na predaj.

Oceňovanie zásob

V § 24 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) je definovaný deň ocenenia ako:

a)       deň uskutočnenia účtovného prípadu – prvotné ocenenie,

b)       deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,

c)       iný deň v priebehu účtovného obdobia, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu (napr. zákona č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.).

V príspevku sa venujeme prvotnému oceneniu a oceneniu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Prvotné ocenenie zásob

Prvotné ocenenie zásob (pri obstaraní) upravuje § 25 zákona o účtovníctve, a to nasledovnými cenami:

a)         obstarávacou cenou, ktorou sa rozumie cena, za ktorú sa majetok obstaral (napr. kúpna cena) vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním (napr. prepravné náklady, náklady na montáž a pod.) a všetky zníženia obstarávacej ceny (napr. zľavy z ceny),

b)         vlastnými nákladmi, ktorými sa rozumie:

  1. pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť, prípadne aj časť nepriamych nákladov, ktorá sa vzťahuje na výrobu alebo na inú činnosť,
  2. pri hmotnom majetku okrem zásob a nehmotnom majetku okrem pohľadávok vytvorených vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť a nepriame náklady, ktoré sa vzťahujú na výrobu alebo inú činnosť.

c)         reálnou hodnotou, ktorou sa rozumie hodnota podľa § 27 zákona o účtovníctve.

(viac sa dočítate na www.daneauctovnictvo.sk)