Aktuálna téma

Nezdaniteľná časť základu dane v roku 2013

zoradiť výsledky podľa:

Uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane a materské, resp. rodičovský príspevok

ID1170 | | Ing. Viera Mezeiová

Prečo sa na účely testovania výšky príjmu manželky pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane materské do príjmov zahrnuje a rodičovský príspevok nie? Obidva tieto príjmy sú predsa oslobodené od dane.

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane u študenta

ID1168 | | Ing. Viera Mezeiová

Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka pracujúci študent, na ktorého jeden z rodičov poberá daňový bonus?

Príjmy z príležitostných činností a daňové priznanie

ID1166 | | Ing. Viera Mezeiová

Podáva daňové priznanie daňovník, ak má náhodný príjem v sume 200 € a príjmy zo zamestnania?

Povinnosť podať daňové priznanie pri viacerých druhoch príjmov

ID1165 | | Ing. Viera Mezeiová

Zuzana poberala v roku 2011 príjmy z prenájmu garáže v sume 450 €. Pracovala aj na dohodu o vykonaní práce, na základe ktorej jej plynuli príjmy v celkovej sume 500 €. Okrem toho mala uzatvorený pracovný pomer u zamestnávateľa, u ktorého mala podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov a poberala príjmy zo závislej činnosti v celkovej sume 4 000 €. Aké daňové priznanie je Zuzana povinná podať, resp. môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň?

Daňové priznanie pri práci pre viacerých zamestnávateľov

ID1164 | | Ing. Viera Mezeiová

Janka je študentkou a pracovala v priebehu zdaňovacieho obdobia u viacerých zamestnávateľov, pričom úhrn jej príjmov bol v sume 1 700 €. Príjmy z príspevkov do časopisu a úroky na účte v banke mala zdanené daňou vyberanou zrážkou. Je Janka povinná podať daňové priznanie?

Vysporiadanie dane pri poberaní príjmov len časť zdaňovacieho obdobia

ID1163 | | Ing. Viera Mezeiová

Pani Danka sa do práce vrátila po dvoch rokoch starostlivosti o dieťa. V zdaňovacom období pracovala od októbra. Zamestnávateľ jej priznal hrubý mesačný zárobok vo výške 600 €. Je povinná daň na konci roka 2011 vysporiadavať?

Poberateľ starobného dôchodku a vysporiadanie dane

ID1162 | | Ing. Viera Mezeiová

Pani Jana je poberateľkou starobného dôchodku vo vyššej sume ako je nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. V zdaňovacom období pracovala 4 mesiace a zamestnávateľ jej priznal hrubý mesačný zárobok vo výške 300 €. Je povinná daň za rok 2011 vysporiadavať?

Nezdaniteľná časť základu dane u poberateľov starobných dôchodkov

ID1161 | | Ing. Viera Mezeiová

Zamestnanci na konci februára 2011 pozastavili poberanie predčasného starobného dôchodku. Zamestnanec A sa však stal v novembri 2011 poberateľom starobného dôchodku a zamestnanec B sa stal až 3. januára 2012 poberateľom starobného dôchodku. Ako sa uplatňuje u týchto zamestnancov nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka?

Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku

ID1134 | | Ing. Alena Benková

V roku 2011 som poberala rodičovský príspevok a prenajímala som nehnuteľnosť. Celkový príjem z prenájmu s odpočítaním 500eur (oslobodenie od dane) je 3080eur. Priame výdavky spojené s nehnuteľnosťou boli vo výške 1280eur. Základ dane je teda 1800eur. Z prenájmu si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.  Keď vypočítanú daň zaplatím, má manžel právo žiadať o vrátenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku? Do manželovho zamestnania som odovzdala prehľad mojich príjmov.

Ktoré daňové priznanie vyplniť a aká bude výška odpočitateľnej položky na daňovníka?

ID1067 | | Ing. Alena Benková

V roku 2011 som bola od 1. 1. - 2. 9. 2011 zamestnaná na zmluvu, od 3. 9.-18. 9. 2011 som bola evidovaná na úrade prace, sociálnych vecí a rodiny a od  19. 9. 2011 som živnostníčka. Ktoré daňové priznanie (typ A - pre zamestnancov alebo typ B ) mám podať, keď som v predchádzajúcom roku pracovala najprv na zmluvu a potom na živnosť? Vzťahuje  sa na mňa plná výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka,  keď som bola dva týždne nezamestnaná?