Aktuálna téma

Nezdaniteľná časť základu dane v roku 2013

zoradiť výsledky podľa:

Autorské honoráre študenta

ID547 | | Ing. Marcela Rabatinová, PhD.

Študent vysokej školy dosiahol za rok 2009 autorské honoráre (učebné texty) vo výške 1 500 € brutto podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (nejde o sústavnú činnosť), z toho pri výplate boli zrazené a odvedené 2 % do Literárneho fondu, t. j. 30 € a zvyšná suma vo výške 1 470 € mu bola vyplatená. Iné zdaniteľné príjmy nemal.

Daňové priznanie k dani z príjmov a študent

ID1618 | | Ing. Alena Benková

Som študentka a počas minulého roka som si privyrábala prácou na dohodu pre dvoch zamestnávateľov. U prvého zamestnávateľa som zarobila 80 eur, z čoho daň predstavovala 15 eur. Príjem z druhej práce bol 1 240 eur. Pracujem na dohodu, ale som zaregistrovaná na daňovom úrade, mám aj pridelené IČO - vykonávam pomocné činnosti v poisťovníctve. Mám nárok na vrátenie dane?

Daňové priznanie maďarského dôchodcu

ID2122 | | Ing. Marián Drozd

V jednej otázke na portáli som našla odpoveď:  ....... V súvislosti so zdanením tohto dosiahnutého príjmu občana ČR môžu nastať situácie: ak tento zdaniteľný príjem za rok 2013 nepresiahol sumu 1 867,97 €, občan ČR nemá povinnosť podať daňové priznanie v SR, alebo ak tento príjem bol vyšší ako 1 867,97 € a ak občan ČR:

a) požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, nemá povinnosť podať daňové priznanie v SR;

b) nepožiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, má povinnosť podať daňové priznanie v SR (typ A).

Ja by som sa chcela spýtať, že v prípade, že tento zahraničný dôchodca nepoberá dôchodok zo SR, má v SR nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka?

Daňové priznanie pri práci pre viacerých zamestnávateľov

ID1164 | | Ing. Viera Mezeiová

Janka je študentkou a pracovala v priebehu zdaňovacieho obdobia u viacerých zamestnávateľov, pričom úhrn jej príjmov bol v sume 1 700 €. Príjmy z príspevkov do časopisu a úroky na účte v banke mala zdanené daňou vyberanou zrážkou. Je Janka povinná podať daňové priznanie?

Dohoda o pracovnej činnosti a občan ČR

ID1660 | | Ing. Alena Benková

Spoločnosť zamestnáva občanov ČR na Slovensku na základe dohody o pracovnej činnosti. Aké povinnosti má voči všetkým inštitúciám? Do akej zdravotnej poisťovne sa prihlasujú, keď majú trvalý pobyt v ČR? Majú títo zamestnanci nárok aj na nezdaniteľnú časť na daňovníka v SR alebo nie? Okrem tejto práce inú nevykonávajú, ani v ČR.

Ktoré daňové priznanie vyplniť a aká bude výška odpočitateľnej položky na daňovníka?

ID1067 | | Ing. Alena Benková

V roku 2011 som bola od 1. 1. - 2. 9. 2011 zamestnaná na zmluvu, od 3. 9.-18. 9. 2011 som bola evidovaná na úrade prace, sociálnych vecí a rodiny a od  19. 9. 2011 som živnostníčka. Ktoré daňové priznanie (typ A - pre zamestnancov alebo typ B ) mám podať, keď som v predchádzajúcom roku pracovala najprv na zmluvu a potom na živnosť? Vzťahuje  sa na mňa plná výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka,  keď som bola dva týždne nezamestnaná?

Možno si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na družku?

ID1208 | | Ing. Alena Benková

Druh a družka žijú v spoločnej domácnosti, majú dieťa, na ktoré si uplatňuje druh daňový bonus. Môže si druh uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.  o dani z príjmov v z. n. p. na družku, ktorá je na materskej dovolenke ?

Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku

ID1134 | | Ing. Alena Benková

V roku 2011 som poberala rodičovský príspevok a prenajímala som nehnuteľnosť. Celkový príjem z prenájmu s odpočítaním 500eur (oslobodenie od dane) je 3080eur. Priame výdavky spojené s nehnuteľnosťou boli vo výške 1280eur. Základ dane je teda 1800eur. Z prenájmu si nemôžem uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.  Keď vypočítanú daň zaplatím, má manžel právo žiadať o vrátenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku? Do manželovho zamestnania som odovzdala prehľad mojich príjmov.

NČZD na manželku

ID2085 | | Ing. Iveta Matlovičová

Podľa § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP") sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane považuje manželka žijúca v spoločnej domácnosti, ktorá sa starala o vyživované maloleté dieťa podľa osobitného predpisu (zákon o rodičovskom príspevku). Podľa tohto zákona dieťaťom je dieťa do troch rokov veku, do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Môže sa uplatniť NČZD na:

a) Manželku od 1 dňa materskej dovolenky, t. j. od prvého dňa poberania materskej?

b) Manželku od nasledujúceho mesiaca po narodení dieťaťa (t. j. nar. 5. 4. 2013, čiže od mája 2013)?

c) Manželku, ktorá poberá rodičovský príspevok? Ktorý variant je správny?

Nezdaniteľná časť na manželku

ID1959 | | Ing. Anton Kolembus

Môže si živnostník uplatniť za rok 2013 nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov (predĺžená rodičovská dovolenka), prípadne na manželku, ktorá nemá žiaden príjem a je evidovaná na úrade práce?