Aktuálna téma

Mikro účtovná jednotka

Od 1. januára 2015 zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) upravuje v § 2 ods. 5 až 8 triedenie účtovných jednotiek do troch veľkostných skupín – mikro, malé a veľké účtovné jednotky. Takéto triedenie účtovných jednotiek požaduje nová smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS.

Povinnosť zatriediť sa do príslušnej veľkostnej skupiny sa vzťahuje na tieto účtovné jednotky:

  • obchodné spoločnosti,
  • družstvá,
  • fyzické osoby – podnikatelia, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva,
  • pozemkové spoločenstvá.

Triedenie sa nevzťahuje na účtovné jednotky, ktoré sú:

  • uvedené v § 17a zákona o účtovníctve (účtovné jednotky, ktoré zostavujú účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov) a 17b zákona o účtovníctve (Národná banka Slovenska),
  • subjektom verejného záujmu.

Poznámka: Podľa § 2 ods. 14 zákona o účtovníctve sa na účely tohto zákona subjektom verejného záujmu rozumie účtovná jednotka, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, poisťovňa, pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, zdravotná poisťovňa, správcovská spoločnosť, pobočka zahraničnej správcovskej spoločnosti, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť, Burza cenných papierov, Centrálny depozitár cenných papierov, obchodník s cennými papiermi, platobná inštitúcia, inštitúcia elektronických peňazí, subjekt kolektívneho investovania, dôchodkový fond, pobočka zahraničnej finančnej inštitúcie a účtovná jednotka uvedená v § 17a ods. 2 zákona o účtovníctve.

Triedenie účtovných jednotiek sa nevzťahuje aj na ďalšie účtovné jednotky, napr. na účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, neziskové organizácie, organizačné zložky zahraničných osôb, štátne podniky atď.

V príspevku sa budeme venovať veľkostnej skupine, ktorou je mikro účtovná jednotka (ďalej len „mikro ÚJ“).

Vymedzenie mikro účtovných jednotiek

S účinnosťou od 1. januára 2014 zákon č. 352/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony zaviedol kategóriu mikro ÚJ. Ide o kategóriu vyčlenenú z okruhu účtovných jednotiek účtujúcich podľa opatrenia MF SR č. 23054/2002–92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“).

Veľkostná skupina mikro ÚJ je založená na dobrovoľnosti. Tzn. mikro ÚJ sa nemusí stať žiadna účtovná jednotka, ide o možnosť považovať sa za mikro ÚJ (§ 2 ods. 12 zákona o účtovníctve), a to v prípade, ak účtovná jednotka splní aspoň dve z podmienok ustanovených v § 2 ods. 6 zákona o účtovníctve. Aspoň dve z uvedených podmienok je potrebné, aby účtovná jednotka splnila ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka za príslušné účtovné obdobie aj za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie (§ 2 ods. 10 zákona o účtovníctve). Ak účtovná jednotka splní aspoň dve z podmienok za stanovené obdobie, môže sa považovať za mikro ÚJ. Ak sa za mikro ÚJ nechce považovať, zaradí sa ako malá účtovná jednotka.

(viac sa dočítate na: www.daneauctovnictvo.sk)