Otázky s vecným pojmom: Automobil v podnikaní

počet otázok s vecným pojmom : 102



Zoznam otázok

zoradiť výsledky podľa:

Prefakturácia poistného popri nájomnom

ID3033 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť A- platiteľ DPH má vo svojom majetku motorové vozidlá, ktoré sa rozhodla prenajať spoločnosti B- platiteľovi DPH. Podľa nájomnej zmluvy je Nájomca povinný uhradiť všetky výdavky súvisiace s nájmom (t. j. Zákonné a havarijne poistenie, daň z motorových vozidiel atď.) v ich skutočnej výške. Týmto vás chceme poprosiť o radu, či prefakturácia poistného popri nájomnom je plnením oslobodeným od DPH alebo podlieha DPH rovnako ako nájomné? 

Nákup motora na opravu dodávky

ID3016 | | Ing. Anton Kolembus

Sme dopravná spoločnosť, máme vlastné automobily. Jedna firemná dodávka sa nám pokazila a to tak, že sme museli vymeniť celý motor, inak bol automobil nepojazdný. Dodávka sa odpisuje 4 roky, ešte nie je odpísaná. Nový motor stál 7 000 €. Kúpili sme ho ako súčiastku a opravili si to sami našimi zamestnancami. Otázka znie, či môžeme daný motor zaúčtovať priamo do spotreby. Alebo či treba ponížiť vstupnú cenu automobilu o starý motor a následne navýšiť o nový motor a pokračovať v odpisovaní. O technické zhodnotenie vozidla sa nejedná, daný motor má rovnaké funkcie ako pôvodný. Auto už nebolo v záručnej lehote.

Dovozca ojazdených vozidiel a DZMV

ID2980 | | Ing. Marián Drozd

Slovenská s. r. o., platiteľ DPH, dovozca ojazdených vozidiel z Nemecka doviezla auto z Nemecka (na vlastných kolesách), zaregistrovala auto na slovenskú ŠPZ, a následne predala auto slovenskému záujemcovi (zvyčajne podľa § 66 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.) autá nevstupujú do dlhodobého majetku spoločnosti, len sú vedené v účtovníctve ako tovar na sklade. Vzniká spoločnosti povinnosť zdaniť tieto autá podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel v z. n. p.? Ust. § 2 bod 1 cit. zákona pokladáme za nejednoznačný, keďže tieto autá sú len tovarom, nie služobným vozidlom – používajú sa na podnikanie alebo nie?

Spätný lízing

ID2901 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť zakúpila mot. vozidlo, prefincovala nákup z vlastných prostriedkov. Následne požiadala Lízingovú spoločnosť o poskytnutie úveru. Lízingová spoločnosť ocenila vozidlo vlastným ocenením a v takej hodnote poskytla klientovi úver, rozvrhnutý na splátky istiny a úroku. Lizingová spoločnosť sa zápisom v Technickom preukaze vozidla stala vlastníkom mot. vozidla až do splatenia poslednej splátky úveru. Moja otázka: Ako spoločnosť postupuje z hľadiska účtovania a DPH. 

prevzatie leasingu

ID2939 | | Ing. Anton Kolembus

Prevzali sme od PO platiteľa DPH leasingovú zmluvu na auto. PO nám to postúpila bezodplatne, s tým, že leasingová zmluva bola na tri roky a my musíme doplatiť zvyšné leasing. splátky, t. j. 9 mesiacov do ukončenia. Auto som zaradila do majetku v hodnote posledných splátok, keďže žiadna zmluva o kúpe automobilu nebola medzi právnickým osobami. Môžem prevzatie leasingu účtovať cez 474, aj keď v našom prípade o dlhodobom záväzku nemôžem hovoriť, keďže sme to prevzali v januári a posledná splátka bude v septembri?

Kúpa auta osobou registrovanou na DPH § 5

ID2870 | | Ing. Peter Furmaník

Zahraničná s. r. o., registrovaná v SR pre DPH podľa § 5, chce kúpiť v SR automobil a registrovať ho na Slovensku. Ako je to s DPH? Budú mať nárok na jej odpočet? Ak áno, za akých podmienok? Aké ďalšie povinnosti im vznikajú v SR?

Predaj auta do Moldavska

ID2757 | | Ing. Marián Drozd

Sme akciová spoločnosť so sídlom v SR, platiteľ DPH. V majetku máme auto, ktoré sme zaradili do žzívania v roku 2007 a doteraz ho aj používame. Chceme ho predať právnickej osobe do Moldavska, teda mimo EÚ, ktorá nie je platiteľom DPH. Aky daňový režim máme uplatniť a podľa ktorého ustanovenia zákona o DPH postupovať? 

Ukončenie podnikania

ID2723 | | Ing. Anton Kolembus

Podnikateľ, FO, ukončuje podnikanie k 31.7.2016. Vo vlastníctve má budovy, ktoré sú v katastri zapísané na IČO a automobil, nadobudnutý v roku 2015 dovozom z Nemecka. Môže budovy po vyradení previesť na seba - na rodné číslo bezodplatným prevodom? V uzávierkových operáciách sa pohľadávky pripočítavajú aj s DPH? Ak automobil vyradí z podnikania k 1.1.2016, má povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny (nadobudnutie podľa § 11) V roku 2016 sa neučtovala k automobilu žiadna spotreba PHM ani žiadne náklady.

Automobil používaný čiastočne na podnikanie

ID2720 | | Ing. Marián Drozd

Spoločnosť, platiteľ dph, zakúpila motorové vozidlo v roku 2015 s odpočtom dph vo výške 100 %. V máji 2016 sa začalo motorové vozidlo používať na podnikateľské účely vo výške 80 % a na súkromné účely vo výške 20 %. Má spoločnosť povinnosť vrátiť dph, ktorá bola odpočítaná pri zakúpení vozidla? Akým spôsobom prosím spoločnosť vypočíta výšku DPH, ktorú má odviesť štátu v mesiacoch, v ktorých používa motorové vozidlo čiastočne aj na súkromné účely? Môžeme použiť mesačný odpis, ktorý rozdelíme na 80 % (použitie na podnikanie) a 20 % (súkromné účely) a z 20 % mesačného odpisu odvedieme DPH vo výške 20 %?

Totálna havária LKW

ID2692 | | Ing. Beata Moravcová

Naša spoločnosť má od 1. 4. 2014 vozidlo ťahač na finančný lízing s dojednaným právom kúpy prenajatej veci. V apríli 2016 došlo k havárii ťahača. Poisťovňa konštatovala podľa ich znalca totálnu škodu a plnenie zaslala lízingovej spoločnosti. Vrak vozidla vydražila cez Českú spoločnosť. Lízingová spoločnosť nám zaslala poistné plnenie - rozdiel medzi vyčíslenou sumou poisťovne a vydraženou sumou. My sme požiadali lízingovú spoločnosť o predčasné splatenie lízingu a následne sme ťahač predali ako vrak. Ako máme účtovať, ako o škode alebo o predčasnom predaji vozidla, čiže porušenie podmienok lízingu? Ak o škode, čiže zostatková cena k 31. 12. 2015 na 549/082 do výšky odškodnenia a predaj na 541, poistné plnenie na 648 a predaj na 641. Účtovné odpisy za 1-4/2016 sú pripočítateľnou položkou, alebo ich vôbec nemáme v roku 2016 uplatniť.